Na straży czystych rzek. "1/3 urządzeń nie ma wymaganych pozwoleń"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 09:19
Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że tylko 10 proc. rzek w Polsce ma bardzo dobry stan ekologiczny, a aż 30 proc. słaby lub zły. To sprawia, że w kwestii czystości rzek jesteśmy na szarym końcu europejskiego rankingu. W ostatnich latach wiele razy było zgłaszane zanieczyszczanie zbiorników wodnych przez nielegalne zrzuty ścieków. Na straży czystości rzek stoją Wody Polskie. Jak walczą z takimi procederami?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Holly Guerrio/Shutterstock

Posłuchaj
02:49 Jedynka/Sygnały dnia - 29.10.2021 czyste wody Na straży czystych rzek. "1/3 urządzeń nie ma wymaganych pozwoleń" (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Jak powiedział w Programie 1 prezes Wód Polskich Przemysław Daca, poza różnego rodzaju odpadami nasze wody są skażane biogenami rolniczymi oraz ściekami, co sprawia, że - w porównaniu z innymi krajami europejskimi - czystość polskich rzek pozostawia wiele do życzenia. - Do rzek trafia woda z całej zlewni, ze wszystkich pól, lasów, osiedli, mieszkań. Całokształt tych rzeczy, które nam spływają do rzek, a potem - o tym musimy pamiętać - do Bałtyku, jest bardzo duży. Mamy nad czym pracować - podkreślił.

Wody Polskie postanowiły skontrolować istniejące wyloty do rzek. - Nasi pracownicy przepłynęli i przeszli ok. 60 tys. km naszych rzek i kanałów, żeby zlokalizować ujścia. Nie tylko są to rury, ale także syfony, czasami w postaci kanałów. Posprawdzaliśmy, policzyliśmy. Okazało się, że 1/3 tych urządzeń nie ma pozwoleń wodnych. To są bezprawne, nielegalne urządzenia do zrzucania ścieków - wskazał. Daca wyjaśnił, że akcja została przeprowadzona po to, by zmusić właścicieli nielegalnych urządzeń do ich zalegalizowania i monitoringu. - Przede wszystkim do tego, by w końcu te nasze rzeki przestali nielegalnie zanieczyszczać - zaznaczył.

Nielegalne zrzuty nieczystości często odbywają się pod osłoną nocy, dlatego trudno jest ustalić sprawcę. Rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel zaapelował o to, by nie być obojętnym, jeśli jesteśmy świadkami takiego wydarzenia. - Woda, która jest zatruta, nie nadaje się do życia i do picia. Każdy by chciał żyć w czystym środowisku, pić czystą wodę. Musimy o wody dbać - zwrócił uwagę. 

Do tej pory wykryto ponad 20 tys. rur, które uchodzą do polskich rzek. Blisko 7 tys. to nielegalne wyloty nieczystości.

Kampania "Wody to nie śmietnik!"

34 tony śmieci zebrano w 2020 roku nad Zalewem Mietkowskim na Dolnym Śląsku, 32 tony odpadów wywieziono z okolic Zalewu Brodzkiego i Zalewu Wióry w województwie świętokrzyskim, półtorej tony śmieci sprzątano po każdym weekendzie na kilometrowym odcinku Odry we Wrocławiu, 4 tony zebrano tylko podczas jednej akcji sprzątania Biebrzy - setki ton śmieci lądują w korytach rzek, na ich brzegach oraz nad zbiornikami wodnymi.

Każda akcja sprzątania przynosi efekty, ale na krótko, bo w miejsce uprzątniętych odpadów szybko pojawiają się nowe. A porzucone śmieci nie są obojętne dla ekosystemów - przedostają się do wód i w konsekwencji je zanieczyszczają. Naukowcy biją na alarm, ponieważ tworzywa sztuczne, ścieki i inne substancje mogą prowadzić do trwałego skażenia wód oraz środowiska. 

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rusza z kampanią społeczną "Wody to nie śmietnik!", która ma zwrócić uwagę na problem masowego zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych. Kampania ma wymiar edukacyjny, ma nakłonić Polaków do tego, by nie porzucali śmieci nad wodą. W jej ramach prowadzone są działania informacyjne w telewizji, prasie i internecie. Szczegóły: www.wody.gov.pl Dodatkowo na adres: rzekibezsmieci@wody.gov.pl można przesłać zgłoszenie dzikiego wysypiska nad wodą lub swój pomysł, co zrobić, by śmieci nad wodą było mniej. 


Kampania społeczna: Wody to nie śmietnik! Profil: Wody Polskie


Czytaj także:


.
PAP/Maciej Zieliński

***

Specjalny cykl "Czyste wody" jest realizowany w środy i w piątki we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. W tym odcinku poruszyliśmy temat czystości rzek.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Katarzyna Gójska i Karolina Rożej 

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 29.10.2021

Godzina emisji: 8.40

kk

Czytaj także

Działania na rzecz czystego powietrza. Poznaj nowe narzędzia walki ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 21:50
Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to program informacyjno-badawczy na rzecz czystego powietrza, realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Dzięki zastosowaniu narzędzi znanych w pedagogice (metodyka) stworzono efektywny sposób nauczania o zanieczyszczonym powietrzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedna trzecia gatunków drzew zagrożona wyginięciem!

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 20:07
Z najnowszego raportu „Stan drzew na świecie” wynika, że około jedna trzecia gatunków drzew, czyli 58 497 na całym świecie, jest zagrożona wyginięciem. Powodem – zmiany klimatu!
rozwiń zwiń