Szczyt COP26. Gawkowski: klimat, ochrona środowiska nie mają koloru politycznego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 08:45
- Odnawialne źródła energii, zielona energia to przyszłość. Trzeba odchodzić od węgla - na to trzeba kilkunastu lat. Są pewne trendy, w które powinniśmy się wpisywać. Lewica do takich trendów namawia - powinniśmy być tymi, którzy będą dawać dobry przykład w Europie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski (szef klubu Lewicy).
Mateusz Morawiecki premier free 1200.jpg
Premier: sprawiedliwa transformacja musi brać pod uwagę moment startu

Liderzy ponad 100 państw, na których terenie znajduje się 85 proc. światowych lasów, zobowiążą się we wtorek do powstrzymania i odwrócenia procesu wylesiania do 2030 r. - ogłoszono w poniedziałek późnym wieczorem. To pierwsze porozumienie podczas trwającej w Glasgow konferencji COP26.

Krzysztof Gawkowski, który był gościem radiowej Jedynki, podkreślił, że "w Polsce coraz więcej ludzi uważa, że klimat trzeba chronić". - Młode pokolenie jest tym naprawdę mocno zainteresowane - zaznaczył.

Posłuchaj
14:43 [PR1] PR1 (mp3) 02 listopad_2021_11_02-08-15_for_media.mp3 Krzysztof Gawkowski: uzgodnienia na szczycie klimatycznym COP26 dają szansę, że będziemy mogli wyciągnąć rękę do natury (Sygnały dnia/Jedynka)

- Jeżeli my dzisiaj nie będziemy widzieli, że świat przyszłości to świat opieki nad klimatem, to tej przyszłości może w ogóle nie być. Warto to wszystkim uświadomić - zaapelował polityk.

Gość "Sygnałów dnia" przypomniał, że "co minutę na świecie wycinane są lasy". - I to wielkości 20 boisk piłkarskich. W ciągu minuty. Uzgodnienia na szczycie klimatycznym COP26 dają szansę, że będziemy mogli wyciągnąć rękę do natury - dodał.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Piotr Gociek
Gość: Krzysztof Gawkowski (szef klubu Lewicy)
Data emisji: 02.11.2021
Godzina emisji: 8.15

pb

Czytaj także

"Względy ideologiczne grają bardzo istotną rolę". Guzy o dyskusji ws. klimatu

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 19:10
W Glasgow ruszył kolejny szczyt klimatyczny COP26. - W tej sprawie nie ma swobodnej dyskusji, ponieważ narzucony jest dominujący pogląd w formule dosyć katastroficznej, mówiący o tym, że czeka nas światowa katastrofa czy zagłada cywilizacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o zmianach dotyczących klimatu Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Środki na transformację powinny być duże i dystrybuowane sprawiedliwe". Marszałkowski o szczycie COP26 w Glasgow

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 21:46
- Trzeba pamiętać, że w tym szczycie uczestniczy ponad 120 liderów państw świata. Świat jest zróżnicowany, jeżeli chodzi o kwestie energetyczne. Są państwa bardzo zależne od węgla, tak jak Polska, gdzie 70 proc. energii elektrycznej jest generowana ze źródeł węglowych - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski, publicysta i analityk poklatu biznesAlert. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wznieść się ponad aktualną politykę". Przesłanie brytyjskiej królowej na szczyt COP26

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 22:53
O wspólne działanie i wzniesienie się ponad aktualną politykę zaapelowała brytyjska królowa do uczestników szczytu klimatycznego COP26.
rozwiń zwiń