"Walka z ASF i opracowanie systemu ubezpieczeń upraw rolnych". Minister rolnictwa o swoich priorytetach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 07:50
- Moim priorytetem jest walka z afrykańskim pomorem świń, opracowanie systemu ubezpieczeń upraw rolnych, bardzo dużym wyzwaniem są rosnące ceny nawozów oraz ważne zadanie: zakończenie prac nad planem strategicznym wspólnej polityki rolnej, czyli pieniądze z UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa.
Henryk Kowalczyk
Henryk KowalczykFoto: PR

Minister rolnictwa wymienił konkretne działania i rozwiązania, które planuje wprowadzić w priorytetowych obszarach.

- Chcemy współpracować z Polskim Związkiem Łowieckim, Ministerstwem Klimatu i Środowiska, by były jasne reguły dotyczące redukcji dzików, bo to one przenoszą afrykański pomór świń - zaznaczył Henryk Kowalczyk. - Po drugie bioasekuracja. Tutaj znaczne środki chcemy przeznaczyć na wsparcie rolników w celu bioasekuracji - dodał.


twitter henryk kowalczyk free 1200.jpg
Henryk Kowalczyk ministrem rolnictwa. Jan Mosiński: sprawy polskiej wsi są w centrum polityki PiS

Minister mówił o środkach, które przeznaczone są na pomoc rolnikom. - Chcemy wykorzystać wszelkie możliwe dostępne środki i wszelką dostępną pomoc, którą zatwierdzi UE, by nie naruszać konkurencji, czyli dopłaty 65% do składki upraw rolnych. To niezwykle ważne, mamy na to 1,5 mld zł - powiedział Kowalczyk. Jak dodał, jest też "przeznaczona i zabezpieczona rezerwa na wypadek jakichś masowych szkód, np. susza na znacznym obszarze kraju, w wysokości 3 mld zł".

System ubezpieczeń

- Ta kwota daje bezpieczeństwo, ale by dobrze te środki wykorzystać, chcemy zbudować system ubezpieczeń. Marzy mi się system ubezpieczeń wzajemnych, po to, by w rok, który jest z małymi szkodami, później środki przechodziły jako własność rolników, a nie zysk firm. To najbezpieczniejszy system - wyjaśnił.

. .

Wicepremier mówił także o minimalizowaniu skutków wzrostu cen nawozów. Jak podkreślił, zrobiono wszystko co możliwe, by pomóc rolnikom. - Nawozy drożeją przede wszystkim z powodu wzrostu cen gazu, w ich cenie 75% stanowi cena gazu - powiedział. - Zakłady Azotowe podjęły się sprzedaży prawie bezpośredniej dla rolników - dodał.


Posłuchaj
16:27 PR1_SD_2021_11_03-07-15-00_for_media.mp3 Henry Kowalczyk: moim priorytetem jest walka z afrykańskim pomorem świń, opracowanie systemu ubezpieczeń upraw rolnych, bardzo dużym wyzwaniem są rosnące ceny nawozów oraz ważne zadanie: zakończenie prac nad planem strategicznym wspólnej polityki rolnej, czyli pieniądze z UE (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Henryk Kowalczyk (wicepremier, minister rolnictwa)
Data emisji: 03.11.2021
Godzina emisji: 7.15

pg