Opony całoroczne i opony zimowe. Które są lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 10:17
Choć listopad przywitał nas bardziej wiosenną niż jesienną pogodą, to - szczególnie nad ranem - można zobaczyć i poczuć, że zbliża się zimowy czas. To znaczy, że czas pomyśleć o zmianie opon… Jednak nie wszyscy kierowcy muszą się tym przejmować.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: propae/shutterstock

opony opona
Kiedy wymienić opony na nowe?

Karol Rytel z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów radzi, żeby z wymianą opon nie czekać do śniegu i mrozu, ale wymienić je, kiedy spada temperatura. - Producenci ogumienia zalecają, aby opony wymieniać, kiedy temperatura spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza - mówi. Jego zdaniem teraz jest ostatni moment na wymianę, bo potem zima może zaskoczyć kierowców.


Posłuchaj
03:26 Jedynka-3-11-2021-sygnały-dnia-opony.mp3 Czy warto zastąpić opony zimowe oponami całorocznymi? (Sygnały dnia/jedynka)

 

opony shutterstock_1436570966.jpg
Co zrobić ze zużytymi oponami?

Opony całoroczne nie na każde warunki

Obecnie, kiedy zimy nie są już takie mroźne i białe, coraz więcej osób decyduje się na opony całoroczne, które mają sporo plusów, ale też nie są przeznaczone dla każdego. Ireneusz Stępień z jednego ze sklepów z oponami podkreśla, że wzrost zainteresowania ogumieniem całorocznym jest obserwowany od wielu lat. - Obecnie to około 20 procent wszystkich sprzedanych opon - wylicza. Zwraca uwagę, że opony powinny zostać dobrane do stylu jazdy i warunków, jakie kierowca najczęściej spotyka na drodze. Takiego szofera zima nie zaskoczy, a na pierwszym śniegu taka opona sprawdzi się znakomicie.

Michał Bień z warsztatu wulkanizacyjnego podkreśla, że kierowcy wybierają opony całoroczne ze względu na oszczędności. - Klimat złagodniał i właściciele aut zastanawiają się, czy wydatek na dodatkowy komplet opon, które gdzieś trzeba przechować, ma sens - wyjaśnia. Zwłaszcza że ceny opon sezonowych i całorocznych są zbliżone.

Ogumienie całoroczne nie dla każdego

Paweł Kalniuk, mechanik samochodowy, ostrzega, że ogumienie całoroczne nie jest dla każdego - nie zda ono egzaminu w przypadku tych, którzy jeżdżą dużo i intensywnie. - Jeżeli ktoś jeździ po mieście, gdzie śnieg w miarę sprawnie jest usuwany przez drogowców, to taka opona sprawdzi się idealnie - wyjaśnia. Ale jeśli ktoś myśli o dojazdach w miejsca, gdzie drogi nie są systematycznie odśnieżane, to opona zimowa będzie lepiej sobie radziła z odprowadzeniem śniegu i błota pośniegowego, bo ona jest przeznaczona właśnie do takich warunków.

Warto pamiętać, że koła z oponami całorocznymi powinny być wyważane co najmniej raz na trzy sezony.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 3.11.2021 r. 

Godzina emisji: 7.41 

ag


Czytaj także

Ciśnienie w oponie – przygotowanie do sezonu zimowego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 05:00
W wielu europejskich krajach sezonowa wymiana opon jest obowiązkowa dla wszystkich kierowców. W Polsce to dobrowolna, dobra praktyka, do której serdecznie zachęcamy! Pamiętajmy przy tym, że odpowiednie ciśnienie to nie fanaberia producenta, a rzeczywisty wskaźnik naszego bezpieczeństwa na drodze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie czekaj na śnieg. Wymień opony, gdy spada temperatura

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 20:07
Z każdym kolejnym rokiem doświadczamy coraz cieplejszych zim, część kierowców zaczęło się zastanawiać nad zasadnością wymiany opon dwa razy w roku. Eksperci jednak uważają, że utarty zwyczaj wymiany ogumienia jest bardzo dobrym nawykiem.
rozwiń zwiń