Aleksandra Buszta o wystawie poświęconej Chopinowi: XIX-wieczny "salon" znalazł w niej swoje odzwierciedlenie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:24
- Słowa "Chopin" i "salon" musiały znaleźć się w tytule wystawy - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Buszta, muzyk i muzykolog, kurator programu muzycznego Zamku Królewskiego w Warszawie, kuratorka wystawy "Chopin. Salon romantyczny".
Fryderyk Chopin
Fryderyk ChopinFoto: Domena publiczna/CC0
grób Chopina.jpg
Pogrzeb Fryderyka Chopina. "Wydawało się, jakby słońce przybladło"

Tego roku wszystkie tropy prowadzą do Fryderyka Chopina. Niedawno zakończył się, przeżywany powszechnie i z wielkimi emocjami, 18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina. 

Jeszcze przez dwa tygodnie można obejrzeć samego Fryderyka, koncertującego w salonach Paryża. A to za sprawą wystawy w warszawskim Zamku Królewskim "Chopin. Salon romantyczny", która prezentuje rzadko publicznie pokazywane obrazy, zapisy nutowe, portrety i korespondencję.

Posłuchaj
23:16 PR24_mp3 2021_11_02-23-35-51.mp3 Aleksandra Buszta o wystawie "Chopin. Salon romantyczny" (Polskie Radio 24)

- W momencie kiedy miałam stworzyć zarys i opracować scenariusz tej wystawy, to przede wszystkim na uwadze miałam dwa słowa, które w jej tytule musiały się według mnie znaleźć - powiedziała Aleksandra Buszta. - Słowo "Chopin" i słowo "salon".

- Wtedy zderzyłam się ze zdumieniem, czyli z niezrozumieniem słowa "salon" - podkreśliła. - Pytano mnie: "ale co ty właściwie chcesz przez to powiedzieć?".

- Starałam się jak mogłam i mam nadzieję, że jednak to, z czym w XIX wieku, i nie tylko, wiązał się salon, znalazło w wystawie odzwierciedlenie - dodała.


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Aleksandra Buszta, muzyk i muzykolog, kurator programu muzycznego Zamku Królewskiego w Warszawie, kuratorka wystawy "Chopin. Salon romantyczny"

Data emisji: 2.11.2021

Godzina: 23:36

jb

Czytaj także

Laureaci Konkursu Chopinowskiego z dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 23:00
Po niemal miesiącu spędzonym w orbicie Konkursu Chopinowskiego wróciliśmy do tradycyjnej formuły naszych niedzielnych spotkań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu gra Fryderyka Chopina? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 06:30
Bruce (Xiaoyu) Liu otrzymał pierwszą nagrodę XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W audycji "Koncert Chopinowski" można posłuchać, jak gra laureat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin, Norwid i wielu innych. Konsul RP w Paryżu upamiętnił Polaków pochowanych we Francji

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 01:16
Konsul RP w Paryżu Andrzej Szydło w uroczystość Wszystkich Świętych upamiętnił Polaków pochowanych na cmentarzach Pere Lachaise, gdzie znajduje się m.in. grób Fryderyka Chopina oraz w podparyskim Montmorency, najważniejszej nekropolii Polaków we Francji.
rozwiń zwiń