Bon turystyczny. Podjęto decyzję o przedłużeniu jego ważności

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 08:16
Wydłużono możliwość płacenia Polskim Bonem Turystycznym - zmieniono termin funkcjonowania programu wsparcia rodzin - z końca marca - do 30 września 2022 roku. Jeśli Twoja rodzina jeszcze z tego nie skorzystała - podpowiadamy gdzie sprawdzić bazę turystyczną i jak uzyskać dofinansowanie. Posłuchaj też jaka jest skala popularności Bonu i jakie były powody wydłużenia programu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj
02:17 Jedynka/Po pierwsze ekonomia - 4.11.2021 bon turystyczny Bon turystyczny. Podjęto decyzję o przedłużeniu jego ważności (Po pierwsze ekonomia/Jedynka)

 

wakacje dzieci_1200.jpg
Sezon wakacyjny za nami. Jaki był dla polskiej branży turystycznej?

Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, które ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, a pośrednio pomoże też branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii koronawirusa. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Polski Bon Turystyczny ma formę elektroniczną. Otrzymuje się go po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). System pozwala na rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. 

Bon turystyczny - aktywacja bonu Profil: Elektroniczny ZUS


. 

Program jest ważny społecznie i gospodarczo

Pod koniec października Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego dokonano płatności na blisko 1,9 mld zł. Z bonu skorzystało 7 mln dzieci, a dodatkowe świadczenie aktywowano dla ponad 171 tys. dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. 

Czytaj także:

Wiceminister resortu Andrzej Gut-Mostowy wskazał, że pozytywny wpływ programu na działalność uczestniczących w nim przedsiębiorstw turystycznych potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną. Dzięki możliwości przyjmowania płatności i korzystania z zaliczek opłacanych bonem poprawiła się płynność finansowa co trzeciej badanej firmy, a ponad połowa badanych deklaruje, że co najmniej 25 proc. ich przychodów pochodziło z płatności Polskim Bonem Turystycznym - podała POT.

"Dzięki zwiększeniu skali działalności w związku z udziałem w programie, m.in. rozszerzeniu oferty o propozycje wypoczynku dla rodzin z dziećmi, 76 proc. badanych firm zyskało nowych klientów. Wiele rodzin dzięki wsparciu z bonu mogło pozwolić sobie na wspólny wypoczynek - to dobre wskaźniki podkreślające, jak program jest ważny społecznie i gospodarczo" - zaznaczył Gut-Mostowy.

***

Tytuł audycji: Po pierwsze ekonomia w ramach pasma Sygnały dnia

Prowadzi: Błażej Prośniewski

Data emisji: 4.11.2021

Godzina emisji: 6.33

Jedynka/gov.pl/PAP/kk

Czytaj także

Polska turystyka wychodzi z koronawirusowego dołka. Latem więcej gości krajowych i zagranicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 13:17
Wszystko wskazuje, że pandemiczny zastój w turystyce mamy za sobą - jak podsumowuje tegoroczne lato Główny Urząd Statystyczny, liczba turystów krajowych wzrosła w lipcu br. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. o 33,2 proc., a zagranicznych o 26,0 proc.
rozwiń zwiń