"Czekamy na pierwsze czynności ze strony Sejmu". Paweł Mucha o projekcie dot. sędziów pokoju

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 09:00
- Potrzebne jest odpowiednie trzyletnie doświadczenie, jeżeli chodzi o tworzenie prawa, stosowanie prawa czy świadczenie pomocy prawnej - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, doradca społeczny prezydenta RP, odnosząc się do tematu wymagań wobec przyszłych sędziów pokoju.
sędziowie pokoju 1200.jpg
Sędziowie pokoju. Prezydent podpisał projekt ustawy tworzonej z Kukiz'15

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek inicjatywę ustawodawczą dotyczącą projektu ustawy o sądach pokoju oraz projektu przepisów wprowadzających tę ustawę. Jeszcze tego samego dnia projekty zostały skierowane do Sejmu.

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Mucha podkreślił, że "już absolutnie jesteśmy na etapie sejmowym". - Teraz będziemy czekać na pierwsze czynności ze strony Sejmu, bo fizycznie do pani marszałek obie ustawy, o sądach pokoju i przepisy wprowadzające tę ustawę, zostały złożone - zaznaczył.

Posłuchaj
22:36 Paweł Mucha, Sygnały Dnia, MP3 Paweł Mucha: sędziami pokoju mają też być magistrowie prawa (Jedynka/Sygnały Dnia)

Doradca prezydenta wskazał również, jakimi sprawami mają się zajmować sędziowie pokoju. - Mówimy o sprawach wykroczeniowych, o niektórych występkach, gdzie jest niższy wymiar kary - powiedział.

- Jeśli chodzi o sprawy cywilne, to są to: sprawy o zawezwanie do próby ugodowej, o naruszenie posiadania, o alimenty i wreszcie są to sprawy prowadzone w postępowaniu uproszczonym, w których wartość sporu nie przekracza 20 tys. zł - podkreślił.

Rozmówca podkreślił także, że "sędziami pokoju mają być też magistrowie prawa". - Muszą mieć odpowiednie trzyletnie doświadczenie, jeżeli chodzi o tworzenie prawa, stosowanie prawa, czy świadczenie pomocy prawnej - wskazał i dodał, że "spodziewają się więc pozytywnej rywalizacji dotyczącej kompetencji danej osoby".

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Paweł Mucha (doradca społeczny prezydenta RP)

Data emisji: 5.11.2021

Godzina emisji: 8.15

jb

Czytaj także

Politycy zgodni ws. sędziów pokoju. Kiedy projektem zajmie się Sejm?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 16:18
Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy powołującej sędziów pokoju. - Jest to jeden z dobrych kierunków, jeśli chcemy ograniczyć przewlekłość postępowań sądowych - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Ideę powołania sędziów pokoju pozytywnie ocenia także opozycja. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Krajewski o instytucji sędziów pokoju: usprawnienie wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 18:05
- Ten projekt ustawy ma duże szanse powodzenia w obecnym składzie parlamentu, mam nadzieję, że te rozwiązania zostaną wdrożone w Polsce i będzie to jeden z elementów związanych z naprawą wymiaru sprawiedliwości, a szczególnie z troską o przyspieszenie toczących się postępowań w sądach - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Krajewski (Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędziowie pokoju. Prof. Kruszyński: reforma służy temu, aby drobne sprawy rozpatrywać szybko

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 18:52
– W krajach anglosaskich już dawno wymyślono instytucje sędziów pokoju, a służy ona temu, aby drobne sprawy, niewzbudzające wątpliwości praktycznych, rozpatrywać szybko, bez postępowania przygotowawczego – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Piotr Kruszyński, przewodniczący prezydenckiego zespołu ds. sędziów pokoju.
rozwiń zwiń