"Śmierć Zygielbojma". Dyrektor NCK: mocny film, porusza trudne tematy

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 10:54
Jak mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), "Śmierć Zygielbojma" to historia, która choć dotyczy II wojny światowej, "opowiada również o współczesności", o tym "w jaki sposób są selekcjonowane informacje", "jak ciężko przebić się z prawdą".
Rafał Wiśniewski w Sygnałach Dnia
Rafał Wiśniewski w "Sygnałach Dnia"Foto: Wojciech Kusiński / PR

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski powiedział, że "Śmierć Zygielbojma" opowiada o "bezsilności jednostki w konfrontacji z otaczającym światem". Od dziś film można zobaczyć w kinach.

Śmierć Zygielbojma 1200.jpg
Opowieść o człowieku, z którym świat nie chciał rozmawiać. Uroczysta premiera filmu "Śmierć Zygielbojma" R. Brylskiego

- To film o charakterze uniwersalistycznym. Cieszę się, że został w Polsce zrealizowany i nakręcony, natomiast to film nie tylko dla publiczności polskiej - stwierdził.

Gość Programu 1 Polskiego Radia dodał, że historia Zygielbojma to ważna lekcja nie tylko z historii II wojny światowej. - Film również opowiada o współczesności, o tym, w jaki sposób informacje są selekcjonowane, jak ciężko przebić się z prawdą, co jest ważne - dodał.

Posłuchaj
05:14 Wiśniewski PR1_mp3 2021_11_05-08-42-08.mp3 Dyrektor NCK Rafał Wiśniewski o filmie "Śmierć Zygielbojma" (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Czytaj także:

"Ważna społecznie" tematyka

Według Rafała Wiśniewskiego dzieło Ryszarda Brylskiego jest "mocne", porusza "trudne tematy, które powinny istnieć" w kinematografii, a rodzime kino taką tematykę, "ważną społecznie", podejmowano.

Film opowiada o walce żydowskiego działacza Szmula Zygielbojma o to, aby świat dostrzegł tragedię holokaustu. Bohater dostał tajną misję poinformowania przywódców zachodniego świata o niemieckich zbrodniach popełnianych na Żydach.

Jego starania zderzyły się z obojętnością i niezrozumieniem, co doprowadziło go do samobójstwa. Dyrektor NCK przyznał, że historia Zygielbojma "złapała go za serce". - Są ludzie, którzy wbrew wszystkiemu dążyli do prawdy - stwierdził.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadziła: Daniel Wydrych

Gość: prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. 

Data emisji: 5.11.2021

Godzina emisji: 8.41

ms/IAR

Czytaj także

"Zapewniamy pełną wolność twórczą". Minister kultury odpowiada na zarzuty Brylskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 17:58
W rozmowie z portalem wPolityce.pl Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, odniósł się do krytyki, jaką wobec niego wystosował reżyser filmu "Śmierć Zygielbojma" Ryszard Brylski. - Wydawało mi się, że reżyser jest świadomy mojej roli, jeżeli chodzi o powstawanie tego filmu, a ona była bardzo jasna; byłem pomysłodawcą tego projektu - wyjaśnił wicepremier.
rozwiń zwiń