Szef MON: to nie była spokojna noc, było wiele prób przełamania polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 07:56
- Z meldunków dowódców Wojska Polskiego i z tego, co możemy przeczytać w komunikatach Straży Granicznej, wynika, że wszyscy ci, którzy się przedarli, zostali zatrzymani - powiedział o sytuacji na granicy z Białorusią w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- O ile dwa dni temu mieliśmy jedną dużą grupę skoncentrowaną niedaleko Kuźnicy Białostockiej i tam była taka próba sforsowania granicy, o tyle teraz mamy do czynienia z mniejszymi grupami, choć licznymi, które równolegle atakują granicę - wyjaśnił szef MON.

premier 1200 (1).jpg
Premier: chcemy zaostrzyć sankcje wobec Białorusi, rozmawiamy z partnerami w UE

- Chcę zapewnić, że na granicy jest już teraz 15 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego. Ta liczba została zwiększona i oczywiście, wedle potrzeb, może być jeszcze bardziej zwiększona - powiedział minister.


Posłuchaj
16:31 PR1_SD_2021_11_10-07-15-00_for_media.mp3 Mariusz Błaszczak: to nie była spokojna noc, było wiele prób przełamania polskiej granicy (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Służby przygotowane

- Jest Straż Graniczna, jest polska policja, służby są przygotowane do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie - dodał.

Polityk skomentował też wczorajsze posiedzenie Sejmu. Ocenił, że doszło do "dobrej zmiany". - Bardzo ważne jest to, aby postawa klasy politycznej była jednorodna, wczorajsze posiedzenie Sejmu daje taką nadzieję - zaznaczył. - Z mównicy sejmowej sam przedstawiałem informację. Można było przeprowadzić wypowiedź bez krzyków i wrzasków, bez usiłowań przerywania. To dobra zmiana, która nastąpiła w polskim Sejmie, mam nadzieję, że będzie dłużej niż tylko na jednym posiedzeniu - stwierdził.


straż graniczna 1200 free (1).jpg
Grupa migrantów przedarła się przez polską granicę. Zostali zatrzymani przez SG

Podziękowania

- Chciałbym publicznie raz jeszcze złożyć moje podziękowania żołnierzom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Straży Granicznej, policji, którzy z poświęceniem pełnią trudną służbę, strzegą naszego bezpieczeństwa, Polski, naszej ojczyzny - powiedział Mariusz Błaszczak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

*** 

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Mariusz Błaszczak (szef MON)

Data emisji: 10.11.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Müller: mamy do czynienia ze zorganizowanym niszczeniem umocnień granicznych

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 18:33
"Mamy do czynienia ze zorganizowanym niszczeniem umocnień granicznych. Dochodzi również do bezpośrednich ataków na polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji oraz żołnierzy" - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Zamieścił na Twitterze nagrania, które pokazują, jak dochodzi do aktów agresji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najpoważniejszy od dekad test dla polskich służb". Szef MON o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 17:42
- Sytuacja na granicy z Białorusią to najpoważniejszy test dla polskich służb od dziesięcioleci - powiedział podczas sejmowej debaty minister obrony Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń