Szef Polskiego Radia Chopin: mamy cztery lata, ale jesteśmy już dojrzałym radiem

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 09:36
11 listopada Polskie Radio Chopin kończy cztery lata. Z okazji jubileuszu dziś o godz. 19.00 rozpocznie się specjalny koncert. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zagra Jakub Kuszlik - Polak, który najdalej zaszedł w tegorocznym Konkursie Chopinowskim.
Marcin Gmys
Marcin GmysFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

bruce 1200.jpg
Jak Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu gra Fryderyka Chopina? Posłuchaj!

Prof. Marcin Gmys wspomina, że przez cztery lata radio bardzo się zmieniło. - Zaczynaliśmy od formatu stacji powtórkowej, która miała niewiele własnego do zaoferowania, a w tej chwili żyjemy własnymi premierami - wyjaśnia. Oczywiście powtórki również są, bo na antenie są prezentowane najcenniejsze nagrania z archiwum Polskiego Radia.


Posłuchaj
06:22 Jedynka-10-11-2021-sygnały-dnia-gmys.mp3 Jubileusz Polskiego Radia Chopin (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Chopin 1200.jpg
Aleksandra Buszta o wystawie poświęconej Chopinowi: XIX-wieczny "salon" znalazł w niej swoje odzwierciedlenie

Nieprzypadkowo Polskie Radio Chopin zaczęło nadawać 11 listopada, czyli w Święto Niepodległości. - Chopin był ikoną polskiego romantyzmu, tego czasu walki o odzyskanie niepodległości, był twórcą, który, być może, najsilniej krzepił serca Polaków w momencie, kiedy nie było nas na mapie Europy - mówi. Profesor zaznacza, że patriotyczne kody zostały tak dobrze wpisane w muzykę, że były zrozumiałe również dla innych narodowości.

Jubileuszowy koncert

Z okazji jubileuszu w środę (10.11) o godz. 19.00 rozpocznie się specjalny koncert. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zagra Jakub Kuszlik, Polak, który najdalej zaszedł w tegorocznym Konkursie Chopinowskim. - Kiedy uzgadnialiśmy z panem Jakubem szczegóły koncertu, byliśmy jeszcze przed finałem konkursu i nie wiedzieliśmy, które miejsce zajmie, a także, że zdobędzie nagrodę Polskiego Radia za wykonanie mazurków - mówi. Obok muzyki Chopina zabrzmią również utwory fortepianowe Johannesa Brahmsa, kompozytora, który był wielbicielem Chopina. 

Koncert będzie transmitowało Polskie Radio Chopin, będzie też dostępny w mediach społecznościowych, na YouTubie i w portalu Polskiego Radia.

Nowy sezon serialu o muzyce Chopina

W dzień jubileuszu wystartuje kolejny sezon serialu z Janem Fryczem. To serial edukacyjny, którego każdy odcinek trwa 10-15 minut i jest poświęcony jednej kompozycji Chopina. Jan Frycz wygłasza pewne tezy interpretacyjne, a następnie przy fortepianie, tym razem, prof. Marek Szlazar z Akademii Muzycznej w Krakowie ilustruje te tezy muzycznie. Zdjęcie były kręcone w pałacu myśliwskim książąt Radziwiłłów w Antoninie, czyli jedynej przestrzeni w Polsce związanej z Fryderykiem Chopinem, która zachowała się w oryginalnej formie, bo nawet Żelazowa Wola została częściowo przebudowana. Co czwartek będzie premiera kolejnego odcinka.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadziła: Karolina Rożej

Gość: prof. Marcin Gmys (Dyrektor Polskiego Radia Chopin)

Data emisji: 10.11.2021

Godzina emisji: 8.40

agPartner koncertu Partner koncertu

Czytaj także

"Polskość nie jest balastem, a muzyka jest językiem uniwersalnym". Magdalena Gawin o Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 07:40
- Polskość nie jest żadnym balastem, ale tworzywem nadającym się do przetwarzania na języki innych kultur - oceniła w czwartek w najnowszym "Gościu Niedzielnym" podsekretarz stanu w MKDNiS Magdalena Gawin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

103. rocznica odzyskania niepodległości. Blisko 100 wydarzeń upamiętniających w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 08:58
Blisko 100 wydarzeń w całej Polsce upamiętni 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Będą to wystawy, koncerty, gry plenerowe, warsztaty czy debaty historyczne. Nie zabraknie także uroczystego odśpiewania hymnu. Przedstawiamy wybrane wydarzenia.
rozwiń zwiń