Szrot: 11 listopada to dobry dzień, by wszyscy przesłali wyrazy wsparcia dla funkcjonariuszy na granicy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 07:55
- Święto Niepodległości to dobry dzień, aby wszyscy Polacy złożyli wyrazy wsparcia i solidarności dla funkcjonariuszy na granicy - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP.
Szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot
Szef gabinetu prezydenta RP Paweł SzrotFoto: Jakub Szymczuk / KPRP / prezydent.pl
Pilsudski-z-żołnierzami_663.jpg
Niepodległa Polska. Wolność po 123 latach

W całej Polsce odbędą się dziś uroczystości związane ze 103. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Zdaniem Pawła Szrota "wypełnianie polskich obowiązków oznacza dziś obronę granicy, Polski i Polaków". - Święto Niepodległości to dobry dzień, aby wszyscy Polacy przekazali wyrazy wsparcia i solidarności dla funkcjonariuszy na granicy - przyznał szef gabinetu prezydenta RP.

Posłuchaj
19:13 Szrotmp3_for_media.mp3 Paweł Szrot: Święto Niepodległości to dobry dzień, aby wszyscy przekazali wyrazy wsparcia dla funkcjonariuszy na granicy (Sygnały dnia/Jedynka)

Gość Polskiego Radia zauważył, że "władze zza wschodniej granicy bacznie obserwują sytuację w Polsce i nikt tam nie będzie wahał się, aby wykorzystać nasze wewnętrzne spory". 

Zdaniem Pawła Szrota "trzeba przygotować się na to, że kryzys na wschodniej granicy jednak trochę potrwa i trzeba uzbroić się w cierpliwość". - Dyskusja trwa, czy zwrócić się do NATO o bezpośrednią pomoc. Polskie służby świetnie sobie z tą sytuacją radzą, morale są bardzo wysokie - powiedział.

- Turcja zareagowała na przedstawiane przez nas informacje ws. ruchu migrantów. Sankcje mogą być bardzo szeroko rozwinięte. Gołym okiem widać, co to za operacja, jakie emocje ma w nas poruszyć. Trzeba zachować zimną krew. Prezydent ma jeden przekaz do Łukaszenki: należy przerwać tę operację na granicy i uwolnić więźniów politycznych, w tym więźniów mniejszości polskiej - dodał.

"Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego"

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot mówi, że opozycji na razie powinny wystarczyć informacje uzyskane na sejmowym posiedzeniu w sprawie sytuacji na granicy. Tak w Programie 1 Polskiego Radia odpowiedział na pytanie, czy prezydent powinien zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego - w jej posiedzeniu, zwoływanym na wniosek prezydenta, biorą udział przedstawiciele rządu i opozycji.

- We wtorek (w Sejmie) opozycja wykazała się pewną refleksją i zrozumieniem dla polskiego interesu narodowego, wczoraj w Parlamencie Europejskim wyglądało to już nieco gorzej - mówił szef gabinetu prezydenta.

Dodał, że te ostatnie wypowiedzi nie były zgodne z polskim interesem narodowym.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Paweł Szrot (szef gabinetu prezydenta RP)

Data emisji: 11.11.2021

Godzina emisji: 7.15

dn

Czytaj także

Tarczyński: UE musi odwrócić narrację, że nielegalna migracja jest czymś normalnym

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 07:50
- Oczywiście to kryzys najpoważniejszy od 1989 r., w mojej ocenie faktycznie trzeba brać pod uwagę pomoc międzynarodową - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Dominik Tarczyński, komentując zdarzenia na granicy z Białorusią.
rozwiń zwiń