"Potrzebna rozmowa o alternatywnej wizji Europy". Prezes PiS o UE

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 07:35
- Potrzebna jest rozmowa na temat przyszłości Europy, wizji alternatywnej wobec tej wyraźnie przygotowywanej. Potrzebne będą też z czasem bardzo konkretne propozycje, co w UE trzeba zmienić, żeby mogła ona rzeczywiście dobrze funkcjonować, gwarantując jednocześnie to, co leży u podstaw jej konstrukcji ideologicznej - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Rozmowa została wyemitowana również w audycji "Sygnały dnia" w Programie 1.
Tomasz Gzell
Tomasz Gzell Foto: PAP/Tomasz Gzell

W Poranku w Polskim Radiu 24 Jarosław Kaczyński odniósł się do wypowiedzi prof. Ryszarda Legutko, który w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety "ABC" ocenił, że "Komisja Europejska chce obalić polski rząd". 

Czytaj także:
flaga ue polska shutterstock_1741305443 1200.jpg
"Szantaż w celu obalenia polskiego rządu". Belgijski profesor o działaniach UE

- Sądzę, że tego rodzaju myśli nie są obce, przynajmniej części Komisji Europejskiej, ale wszystko w naszych rękach - stwierdził prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Na szczęście nie jesteśmy w sytuacji Włoch, czy tym bardziej Grecji, gdzie takie przedsięwzięcia się udały - dodał. Rozmówca zwrócił uwagę na to, że "mamy zupełnie dobrą sytuację gospodarczą".

- Inflacja jest rzeczywiście zbyt duża, ale nie na długo. Będzie przedstawiony społeczeństwu pakiet antyinflacyjny i wydaje mi się, że będzie on w znacznej mierze skuteczny - zapowiedział. Ponadto - jak zauważył polityk - "pewne obiektywne procesy ekonomiczne powinny doprowadzić do tego, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy ten problem spadnie". - Więc jesteśmy w stanie się bronić - podkreślił i przypomniał o posiadaniu "niewielkiej, ale stabilnej większości w parlamencie". 

Jarosław Kaczyński zapewnił, że PiS "w żadnym razie nie ma zamiaru się poddawać". - To jest naprawdę wielka degradacja państwa i degradacja narodu, gdy zmienia mu się rządy. Będą wybory, mam nadzieję, że w 2023 roku i wtedy społeczeństwo zadecyduje - mówił lider Zjednoczonej Prawicy. 

Czytaj także:

Spotkanie liderów 

W ostatnich dniach zostało zapowiedziane spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, które odbędzie się na początku grudnia w Warszawie. Prezes PiS pytany był w audycji o to, czy biorąc pod uwagę spór Polski z UE, wydarzenie to nie jest pewnego rodzaju "płachtą na byka". - Albo przyjmujemy, że Europa, w tym UE jest sferą wolności i dialogu, dyskusji i wtedy warto w niej być - ja uważam, że warto - albo też z takiego przekonania rezygnujemy. Tylko wtedy powstaje pytanie, czy tam jest dla nas miejsce. Polska i Polacy są przywiązywani do wolności - mówił polityk.

Czytaj także:
Ryszard Czarnecki 1200.jpg
"Sprawa KPO to tylko wierzchołek góry lodowej". Czarnecki o sporze z UE

Jak wskazał wicepremier, polski rząd ma "po prostu w wielu sprawach inne poglądy niż tzw. główny nurt". Zapewnił przy tym, że Polska ma w Europie "bardzo wielu sojuszników i to takich, którzy mają szansę dojść do władzy". Zdaniem prezesa  potrzebna jest "rozmowa na temat przyszłości Europy, wizji alternatywnej wobec tej wyraźnie przygotowywanej". - Tak jak i potrzebne będą z czasem bardzo konkretne propozycje, co w Europie, UE, trzeba zmienić, żeby mogła ona rzeczywiście dobrze funkcjonować, gwarantując jednocześnie to, co leży u podstaw jej konstrukcji ideologicznej - mówił i podkreślił, że chodzi tu o "wolność człowieka, wolność poglądów i demokrację". 

- Czyli władze wybiera społeczeństwo i to nie jest kwestionowane. Nikt nie planuje przy pomocy różnych chwytów obalania rządów w innych państwach - zaznaczył Jarosław Kaczyński. - Narody europejskie, choć stale ze sobą współpracują poprzez swoje państwa, pozostają jednak narodami suwerennymi. Sądzę, że to jest dzisiaj najlepsza recepta dla Europy, tylko trzeba jeszcze dzisiaj wiedzieć, jak to zrobić i z kim to zrobić - podsumował. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu 24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości

Data emisji: 16.11.2021

Godz. emisji: 7.06

jbt

Zobacz więcej na temat: Jarosław Kaczyński

Czytaj także

Deklaracja państw ws. reformy UE. Miłosz Lodowski: celem jest, aby nasz region nie był lekceważony

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 19:24
- Celem PiS jest to, aby Europa Środkowo-Wschodnia przestała być izolowana i traktowana jako region trzeciej prędkości. Niestety tak się dzieje, patrząc na to jak odbywają się np. negocjacje ws. Nord Stream 2 - powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta. Gościem "Debaty dnia" był także Jakub Majmurek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o praworządność. Mec. Piotr Andrzejewski: Polska opiera się na treści traktatów unijnych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:25
- Mamy do czynienia z pełzającym forsowaniem na przykładzie Polski odrzuconego przez narodowe referenda traktatu konstytucyjnego UE. Forsuje się odrzucone wtedy rozwiązania, które miały uczynić z państw członkowskich rodzaj landów jednego organizmu z jedną konstytucją, który byłby kierowany z Brukseli czy Berlina - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Piotr Andrzejewski - sędzia Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń