Paweł Mucha o działaniach Mińska na granicy: będą polegały na hybrydowej aktywności

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 08:59
- Trwają dyskusje dotyczące artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Prezydent jest w stałym kontakcie z premierem, z naszymi sojusznikami, z NATO - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia społeczny doradca Prezydenta RP Paweł Mucha. Jak zaznaczył "działania na granicy będą polegały na hybrydowej aktywności". 

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Jak informuje rząd - przy pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa od 2 do 4 tys. osób.

Jarosław Kaczyński PR24 1200.jpg
Prezes PiS: wojna z użyciem broni w tej chwili nie rysuje się na horyzoncie

Zdaniem doradcy Prezydenta RP "jeżeli chodzi o granicę polską, mamy do czynienia ze sztucznie wywołanym kryzysem". - Jest to przemyślane działanie reżimu Aleksandra Łukaszenki w celu destabilizacji sytuacji w Polsce i w Unii Europejskiej - ocenił. 

Jak zaznaczył Paweł Mucha, "można spodziewać się pewnych eskalacji" konfliktu. - Działania na granicy będą polegały na hybrydowej aktywności. Zgadzam się z oceną premiera Jarosława Kaczyńskiego, że to jest działanie, które jest powadzone i będzie prowadzone - mówił gość radiowej Jedynki

Posłuchaj
17:00 Mucha_Paweł_for_media_[PR1]_S4_PCM_2021_11_16_08_15_.mp3 Paweł Mucha o kryzysie na granicy ("Sygnały dnia"/ Jedynka)
 

Gość "Sygnałów dnia" powiedział, że "trwają dyskusje dotyczące artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego", który mówi o tym, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

- Prezydent jest w stałym kontakcie z premierem, z naszymi sojusznikami, z NATO. Wszystkie stanowiska naszych partnerów m.in. NATO i UE wskazują, że odpowiedzialność za tę sytuację ponosi Aleksander Łukaszenka. Mamy jednoznacznie poparcie polskiego głosu - ocenił Paweł Mucha. 

Czytaj również:

Doradca prezydenta RP podkreślił, że "głównym wyzwaniem przed którym stoi Państwo Polskie, jest zapewnienie bezpieczeństwa, szczelności granic oraz bezpieczeństwa obywateli". - Pan prezydent jest aktywnie zaangażowany w tym procesie - zapewnił gość audycji.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyPiotr Gociek

Gość: Paweł Mucha (społeczny doradca Prezydenta RP)

Data emisji: 16.11.2021

Godzina emisji: 8.15

PR24/nt

Czytaj także

"Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku". Wiceszef MSWiA podał szczegóły dot. zapory na granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 07:30
- Budowa zapory rozpocznie się jeszcze w tym roku. Dziś po raz pierwszy spotyka się zespół koordynujący budowę zabezpieczenia granicy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe koczowisko migrantów. Las namiotów i kolejne próby sforsowania granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 20:30
W poniedziałek migranci ruszyli na przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej. Tam ich napór zatrzymali polscy pogranicznicy wspierani przez wojsko i policję. "Rozbili namioty. Pod okiem białoruskich służb powstało nowe koczowisko" - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Ponadto kilkusetosobowa grupa bezskutecznie próbowała sforsować granicę w rejonie Starzyny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijne sankcje wobec Białorusi. Nowy pakiet będzie gotowy w najbliższych dniach

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 21:04
W najbliższych dniach będą gotowe nowe, unijne sankcje wobec białoruskiego reżimu za sztuczne wywoływanie kryzysu migracyjnego w ataku hybrydowym na Wspólnotę. Dziś ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli zaakceptowali nowe kryteria, które umożliwią rozszerzenie restrykcji wobec reżimu w Mińsku.
rozwiń zwiń