"Rozważamy wszelkie scenariusze". Szef MON o możliwym zamknięciu całej granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 07:43
- Rozważamy różne scenariusze, mamy świadomość tego, że mamy do czynienia z atakiem hybrydowym, wczoraj była to bardzo poważna sytuacja - powiedział o sytuacji na granicy z Białorusią w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Noc niestety nie była spokojna, natężenie było mniejsze niż to, co mogliśmy zobaczyć w Kuźnicy, ale metoda ataku na Polską granicę jest taka sama, mniejsze grupy próbowały przedrzeć się przez granicę w na innych odcinkach również w nocy - przekazał szef MON Mariusz Błaszczak.

- Agresja jest duża ze strony migrantów wspieranych przez reżim Łukaszenki, który istnieje tylko dlatego, że jest wspierany przez Kreml, a więc mamy do czynienia z trudną sytuacją - zaznaczył. Mówił także, że "to nie ulega wątpliwości, gdyby nie Moskwa, Rosja, Łukaszenka nie byłby przy władzy na Białorusi".

"Dzielni ludzie, wspaniale wykonują obowiązki"

Minister podkreślił, że Polska jest bezpieczna. - Na granicy czuwają polskie służby, straż graniczna, policja i Wojsko Polskie, to są dzielni ludzie, którzy wykonują swoje obowiązki wspaniale, powinniśmy być im wdzięczni - powiedział. 


twitter granica wojsko 1200.jpg
Uchwała o solidarności ws. ochrony polskich granic. Projekt został przyjęty przez sejmową komisję

Gość audycji odniósł się także do akcji Programu 1 Polskiego Radia "Piosenki dla żołnierzy". - To bardzo dobra inicjatywa, bardzo za to dziękuję. Są takie inicjatywy jak też Poczty Polskiej, żeby każdy mógł przesłać życzenia dla polskich żołnierzy, bardzo dziękuję za takie inicjatywy - mówił.

- Musimy się przygotować na to, że ta sytuacja na granicy białoruskiej nie rozstrzygnie się szybko, musimy przygotować się na miesiące, mam nadzieję, że nie na lata, więc wszelkie inicjatywy, jak inicjatywa Polskiego Radia są mile oczekiwane - powiedział.

. .

Minister mówił także o współpracy z UE i NATO. - Jesteśmy w stałym kontakcie z sojusznikami, sekretarz generalny NATO wydał oświadczenie. Konsultujemy się, jest rekonesans przeprowadzony przez wojska brytyjskie, mam nadzieję, że już niedługo będę mógł przedstawić informacje z jego zakończenia - mówił Błaszczak.


Posłuchaj
13:26 PR1_SD_2021_11_17-07-15-00_for_media.mp3 Mariusz Błaszczak: został wstrzymany ruch na przejściu w Kuźnicy, mamy świadomość tego, że mamy do czynienia z atakiem hybrydowym, wczoraj była to bardzo poważna sytuacja, rozważamy wszelkie scenariusze (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Mariusz Błaszczak (szef MON)

Data emisji: 17.11.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Szef MON: to nie była spokojna noc, było wiele prób przełamania polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 07:56
- Z meldunków dowódców Wojska Polskiego i z tego, co możemy przeczytać w komunikatach Straży Granicznej, wynika, że wszyscy ci, którzy się przedarli, zostali zatrzymani - powiedział o sytuacji na granicy z Białorusią w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Podlasiu ruszyła zbiórka dla funkcjonariuszy strzegących granicy. "Potrzebują naszego wsparcia"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 13:24
Urząd Gminy oraz Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gibach zainicjowali zbiórkę produktów dla funkcjonariuszy zabezpieczających granicę polsko-białoruską. - Tak jak oni murem strzegą granicy, tak my stoimy murem za nimi. Wdzięczność, wyrażona chociażby kawą czy ciastkiem, może dodać siły i otuchy - podkreślił Robert Bagiński, wójt gminy.
rozwiń zwiń