Czarnek: proponujemy zwiększenie wynagrodzenia do ponad 4000 zł dla nauczycieli wchodzących do zawodu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 07:59
- Najważniejsze dla związków zawodowych, dla Solidarności również, jak i przede wszystkim dla nauczycieli, a nade wszystko dla uczniów i rodziców, bo dla nich jest szkoła, jest to, by warunki pracy nauczyciela uległy zdecydowanej poprawie i nad tym pracujemy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Gość audycji mówił o trwających i zaplanowanych rozmowach ze związkami zawodowymi nauczycieli. - Rozpoczynamy rozmowy z Solidarnością, dlatego, że tylko ona podpisała porozumienie z rządem, zwróciła się do prezydenta o zorganizowanie spotkania z prezydentem, premierem i min. edukacji, odbyło się ono w ostatni poniedziałek, będzie kontynuowane w przyszły wtorek - powiedział szef MEiN.

Minister wyjaśnił, że później zaplanowano następne rozmowy. - Na kolejny tydzień zaprosiliśmy na spotkanie ZNP, Forum Związków i dzień później samorządowców. Tu nic dziwnego nie ma, a to, że zaczynamy od Solidarności, ona podpisała porozumienie w kwietniu 2019 r., które zakończyło strajki - zaznaczył.

"Bogata propozycja dla nauczycieli"

Przemysław Czarnek zapytany, jakie ma propozycje dla związkowców, przekazał, że to m.in. odpowiedź na postulat wzrostu pensji.

- Proponujemy zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego do ponad 4000 zł dla nauczycieli wchodzących do zawodu, a dla nauczycieli dyplomowanych, których jest 2/3 w Polsce, podniesienie go do blisko 8000 zł - powiedział minister. - Do tego debiurokratyzacja, czyli ograniczenie biurokracji w szkole, by kilka godzin tygodniowo wygospodarować dla ucznia, a nie papierologii - dodał. Wymienił także okresy przejściowe w związku ze zmianą pensum na 22 godziny i wcześniejsze emerytury nauczycielskie.

szkoła klasa dzieci nauczyciel free shutterstock 1200.jpg
"Historia i teraźniejszość". Szef MEiN: nowy przedmiot nie wydłuży czasu przebywania uczniów w szkołach

- Chcemy, aby ani godziny więcej nauczyciel nie pracował tylko 40 godz., tak jak to jest zapisane w Karcie Nauczyciela. By miał więcej czasu dla ucznia, mniej dla dokumentacji, czy to coś złego? To próbujemy wytłumaczyć, bo tłumaczenie związków sprowadza nauczyciela do 18-godz. czasu pracy i do złego postrzegania nauczyciela w społeczeństwie - zaznaczył Przemysław Czarnek.


Posłuchaj
18:27 PR1_SD_2021_11_18-07-15-00_for_media.mp3 Przemysław Czarnek: najważniejsze dla związków zawodowych, jak i przede wszystkim dla nauczycieli, a nade wszystko dla uczniów i rodziców, bo dla nich jest szkoła, jest to, by warunki pracy nauczyciela uległy zdecydowanej poprawie i nad tym pracujemy (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 18.11.2021
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

"Jesteście tymi, na których polegamy w kształceniu naszej młodzieży". Premier podziękował nauczycielom

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 13:30
- Edukacja publiczna jest naszym dobrem wspólnym, a jego twórcami są nauczyciele. Jesteście tymi, na których polegamy w kształceniu i wychowywaniu naszej młodzieży - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wynagrodzenia nauczycieli wzrosną? Szef MEiN zapewnia o dialogu ze związkowcami

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 23:36
- Rozmawiamy ze związkami na temat wynagrodzeń. To jest możliwe, jeśli chodzi o realia finansowe, natomiast jest bardzo trudne, jeśli chodzi o prawo i reguły budżetowe - również unijne - które ograniczają możliwość zaciągania zobowiązań długoterminowych - powiedział Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń