Siemoniak o rozmowach Merkel z Łukaszenką: nie wolno ulegać emocjom, trzeba to oceniać ostrożnie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 09:19
- Do Łukaszenki i Putina mogą dzwonić inne osoby, bylebyśmy o tym wiedzieli i jakoś to organizowali. Trzeba to ostrożnie oceniać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak. Odniósł się tym samym do ostatnich rozmów na linii Merkel-Łukaszenka.

Kanclerz Angela Merkel rozmawiała z Łukaszenką już dwukrotnie w tym tygodniu. Wcześniej - 10 listopada - szefowa rządu RFN zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina, by wpłynął na Mińsk w sprawie migrantów. Większość polskich polityków negatywnie ocenia te działania, wskazując na pomijanie roli Polski w kryzysie migracyjnym.

premier merkel 1200 pap.jpg
Premier rozmawiał z kanclerz Niemiec. Müller: tematem sytuacja na granicy i koordynacja reakcji UE

- Uważam, że skoro w ostatnich dniach Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec, a premier z panią kanclerz, to mamy inną sytuację niż ta ocena, czy Merkel powinna rozmawiać z Łukaszenka, czy nie. Ja tu jestem ostrożny, bo parę lat temu, uczestnicząc w podobnych sprawach, gdy byłem szefem MON, wiem, że takie rzeczy trzeba oceniać po efektach, a nie ulegać bieżącym emocjom.

Gość Jedynki dodał, że "oczywiście nic nie może być decydowane ponad naszymi głowami". - To elementarz polityki. Do Łukaszenki i Putina mogą dzwonić inne osoby, bylebyśmy o tym wiedzieli i jakoś to organizowali. Trzeba to ostrożnie oceniać - stwierdził Tomasz Siemoniak.


Posłuchaj
19:41 S4_PCM_20211118071503(9176) (online-audio-converter.com).mp3 Tomasz Siemoniak o rozmowach Merkel-Łukaszenka (Sygnały dnia/Jedynka)

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Tomasz Siemoniak (wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej)
Data emisji: 18.11.2021
Godzina emisji: 8.15

koz

Czytaj także

Tarczyński: UE musi odwrócić narrację, że nielegalna migracja jest czymś normalnym

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 07:50
- Oczywiście to kryzys najpoważniejszy od 1989 r., w mojej ocenie faktycznie trzeba brać pod uwagę pomoc międzynarodową - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Dominik Tarczyński, komentując zdarzenia na granicy z Białorusią.
rozwiń zwiń