Zawsze jest dobry czas, aby rzucić palenie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 12:58
Zerwanie nałogiem nie jest proste, jednak warto nad tym pracować nie tylko dla zdrowia, ale też dla akceptacji społecznej i estetyki. Palenie papierosów to jeden ze szkodliwych nawyków, z którym nie każdy nawet próbuje się pożegnać. 18 listopada to Światowy Dzień Rzucania Palenia.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA, w Kalifornii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA, w Kalifornii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzieńFoto: paul prescott/Shutterstock.com

lekarz palenie papierosy 1200.jpg
"Pacjenci żałują, że kiedyś zaczęli palić papierosy". Dlaczego tak łatwo wpaść w ten nałóg?

W Polsce ten nałóg wciąż jest zbyt popularny. - Palenie wciąż pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków – mówi kardiolog prof. Piotr Jankowski. I dodaje, że perspektywy nie są optymistyczne. W poprzednich dekadach obserwowano niewielkie, ale stopniowe zmniejszanie się liczby palaczy w naszym kraju. - Chęć rzucenia palenia zaczęła zanikać mniej więcej na początku poprzedniej dekady, dziś nie jest widoczna, szczególnie u kobiet - zauważa ekspert.


Posłuchaj
02:26 Jedynka-18-11-2021-sygnały-dnia-palenie.mp3 Dzień Rzucania Palenia (Sygnały dnia/Jedynka)

 

zakaz palenia.jpg
Polska krajem wolnym od dymu tytoniowego?

Wymówek, żeby nie kończyć z paleniem, jest wiele: bo się nie da, bo za dużo wyrzeczeń albo nie wiadomo jak. Poza standardowymi metodami niektórzy sięgają po te niekonwencjonalne, czyli herbaty ziołowe, plastry antynikotynowe, akupunkturę, a nawet hipnozę! Choć nawet samym palącym przeszkadza dym tytoniowy, a otoczeniu smród papierosów.


. .

Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym zauważa, że motywy rzucenia palenia są różne, bo i ludzie są różni. - Czasami palacze są już zmęczeni, bo przychodzi taki moment w życiu, kiedy palenie zaczyna uwierać - mówi. Zmęczenie wywołuje np. konieczność wychodzenia na zewnątrz budynku czy palenie w deszczu i mrozie. Czasami ktoś się przestraszy, kiedy osoba bliska zachoruje na chorobę odtytoniową. Generalnie każda metoda, która doprowadzi do rzucenia palenia, jest dobra.

Serwis Zdrowie/PAP

Jedną z takich metod jest biorezonans, czyli działanie polem magnetycznym na ciało. Chodzi o zlikwidowanie głodu nikotynowego. Stosujący tę metodę zachwalają, że jest skuteczna w 90 proc.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 7.43

PAP/ag


Czytaj także

Jak rzucić palenie, żeby nie przytyć? Podpowiada ekspert

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 14:12
- Przy rzuceniu palenia silna wola jest zawsze warunkiem koniecznym, ale czasami niewystarczającym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym przy Narodowym Instytucie Onkologicznym w Warszawie. Co w takim razie należy zrobić, żeby skutecznie przestać palić i przy okazji… nie przytyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie palę, bo nie chcę. Jak skutecznie wydobyć się z nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:00
Najlepiej byłoby nie zaczynać, ale skoro się nie udało, to trzeba naprawić błędy młodości. I nie czekajmy z tą decyzją do 1 stycznia, tylko niech to będzie właśnie teraz. 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. 
rozwiń zwiń