Szymczyk: nadal grupy migrantów są przemieszczane w okolicach naszej granicy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 08:34
- Bardzo szybka reakcja żołnierzy na miejscu, wezwanie funkcjonariuszy policji i Straży Granicznej spowodowała, że udało się udaremnić próbę sforsowania granicy Polski w okolicach Dubicz Cerkiewnych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. - Nadal grupy migrantów są przemieszczane w okolicach naszej granicy przez służby białoruskie i cały czas podejmowane są próby przerzutu migrantów do Polski - dodał szef polskiej policji. 

Jak informowała w środę Straż Graniczna, jedno z obozowisko migrantów przy granicy pustoszeje. - Jeśli chodzi o miejsce szturmu na granicy w Kuźnicy i pobliskiego obozowiska, to widać efekt podjętych wówczas zdecydowanych działań, bo te miejsca zupełnie opustoszały, a było tam co najmniej kilka tysięcy osób - potwierdził w Programie 1 Polskiego Radia komendant główny policji, gen. Jarosław Szymczyk. 

"Cały czas podejmowane są próby przerzutu"

Jak dodał, fakt, że obozowisko migrantów w pobliżu Kuźnicy opustoszało, nie oznacza, że sytuacja się uspokoiła. - Mamy próby zbiorowych przekroczeń granicy w innych punktach. Tak było dzisiejszej nocy w okolicach Dubicz Cerkiewnych, gdzie kilkusetosobowa grupa,. przy wsparciu służb białoruskich, próbowała sforsować ogrodzenie. Bardzo szybka reakcja żołnierzy na miejscu, wezwanie funkcjonariuszy policji i Straży Granicznej spowodowała, że szybko udało się udaremnić tę próbę - wskazał gość "Sygnałów dnia". 

- To pokazuje, że nadal te grupy gdzieś w okolicach naszej granicy są przez służby białoruskie przemieszczane i cały czas podejmowane są próby przerzutu migrantów do Polski. To też pokazuje, że ciągle musimy wykazywać wysoką czujność, wysoki profesjonalizm działań i ogromne zaangażowanie - tak, by uniemożliwiać każdą taką próbę - zaznaczył Jarosław Szymczyk. 


Posłuchaj
22:06 Jedynka/SD Szymczyk 19.11.mp3 Szymczyk: nadal grupy migrantów są przemieszczane w okolicach naszej granicy (Sygnały dnia/Jedynka)

 

"Zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie"

Szef polskiej policji mówił, że głównym zadaniem mundurowych przy granicy jest "wsparcie Straży Granicznej i wojska w zabezpieczeniu fizycznym granicy". - Przypomnę, że ponad 2000 policjantów oddziałów prewencji pełnią służbę przy samej linii granicznej. Jest tam również kilkuset naszych kontrterrorystów, skierowaliśmy tam nasze patrole konne, patrole na quadach i ze specjalnym sprzętem do oświetlania terenu naszych działań. Jest tam policyjny śmigłowiec, który codziennie wykonuje loty nad granicą - wymieniał rozmówca Polskiego Radia.

- Są tam też policyjni psychologowie, bo to niezwykle turdna służba, z dużymi obciążeniami psychicznymi, oni wspierają naszych policjantów w tych trudnych chwilach. Są tam policjanci ruchu drogowego, którzy patrolują okoliczne tereny, by wyłapywać ewentualne osoby, chcące pomóc migrantom w przedostaniu się do Europy Zachodniej. Tych zadań jest bardzo dużo, nasze zaangażowanie jest codziennie na niezwykle wysokim poziomie - powiedział Jarosław Szymczyk. 

Posłuchaj
22:04 JaroslaSzymczyk_for_media-PR1-2021_11_19_07_15.mp3 Gen. Jarosław Szymczyk: migranci cały czas są przemieszczani w pobliżu naszej granicy ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Minionej doby próbowano 255 razy sforsować granicę białorusko-polską - wynika z danych podanych przez Straż Graniczą. Strażnicy graniczni wydali 45 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski. Jak podano, jedna z grup liczyła nawet 500 osób. Więcej w nagraniu.

. .

Czytaj także: 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

Gość: gen. insp. Jarosław Szymczyk (Komendant Główny Policji)

Data emisji: 19.11.2021

Godzina emisji: 8.15


Jedynka, Tiwtter/ mbl

Czytaj także

Kumoch o sytuacji na granicy: to nie jest zwykły kryzys humanitarny, lecz próba wytrzymałości polskiej obrony

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 08:31
- Atak reżimu Łukaszenki na granicę nie jest zwykłym kryzysem humanitarnym, tylko próbą testowania wytrzymałości obrony polskiej granicy. Widzimy, że Rosja przyjęła aktywną postawę w tym kryzysie i dąży do eskalacji - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejni kurierzy migrantów zatrzymani. Przewozili nielegalnie 13 obcokrajowców

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 08:42
Czterech następnych tzw. kurierów, którzy przewozili łącznie trzynaście osób nielegalnie przebywających w Polsce zatrzymali policjanci. Jak poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, byli to dwaj obywatele Gruzji, Polak i Syryjczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: wszelkie bezpośrednie rozmowy z Łukaszenką legitymizują jego reżim

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:00
- Nie załamiemy się, będziemy używali działań dyplomatycznych, by skłonić migrantów do powrotu do ich domów - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. - Jesteśmy świadkami nie tyle kryzysu migracyjnego, co kryzysu politycznego, wywołanego przez reżim pana Łukaszenki z jego faktycznym mocodawcą na Kremlu - wskazał i dodał, że rozmowy z Łukaszenką mu służą, bo "legitymizują jego reżim". 
rozwiń zwiń