Anna Fotyga: destabilizacja sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej się nie udała

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 07:55
- Atak na naszą granicę, atak hybrydowy również na granicę litewską, łotewską - to jest angażowanie grupy państw, które są najbardziej zaangażowane w nagłaśnianie sytuacji w regionie, w obronę własnych granic - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Fotyga, europoseł PiS.

Anna Fotyga, która była gościem radiowej Jedynki, podkreśliła, że "sytuacja w regionie jest bardzo niespokojna i niebezpieczna". - Kreml testuje różne miejsca w naszym regionie - Ukraina, polsko-białoruska granica - znaczące napięcia można zauważyć również w Gruzji - dodała.

- Nasze granice muszą być obronione - tak się też stało i myślę, że to będzie kontynuowane. Pod tym względem cała akcja - destabilizacja sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej - się nie udała. Polskie służby wojskowe starają się sprostać temu zadaniu - i to im się udaje, krok po kroku, z determinacją. To jest godne najwyższego podziwu - zapewniła europoseł.

- Nie mamy do czynienia z uchodźcami, tylko z osobami, które zostały ściągnięte na Białoruś przez służby. Część z nich przyjechała tam oficjalnie, jako turyści - płacąc niemałe kwoty - przypomniała.

Tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

. .

Sytuacja zaostrzyła się przed tygodniem, kiedy niedaleko przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi po białoruskiej stronie granicy zgromadziła się duża grupa cudzoziemców, która podjęła siłową próbę sforsowania granicy. Grupa przeszła ostatecznie na samo przejście graniczne, gdzie w ostatni wtorek doszło do szturmu na granicę. W stronę polskich służb rzucane były m.in. kamienie oraz kłody drewna, niektórzy funkcjonariusze zostali ranni.

Posłuchaj
22:53 [PR1] PR1 (mp3) 22 listopad_2021_11_22-07-15_for_media.mp3 Anna Fotyga: nie mamy do czynienia z uchodźcami, tylko z osobami, które zostały ściągnięte na Białoruś przez służby (Sygnały dnia/Jedynka)
 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadziła: Katarzyna Gójska

Gość: Anna Fotyga (europoseł PiS)

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 07.15

pb

Czytaj także

Pijani Białorusini pełnią służbę na granicy. MON: to nie pierwszy taki przypadek

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 19:00
Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że służbę na granicy pełnią pijani Białorusini pod bronią. "To nie pierwszy taki przypadek, z którym spotkali się nasi żołnierze" – dodano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja przygotowuje atak na Ukrainę? Ekspert: ten kraj jest trwale zagrożony

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 21:45
- Rosji zależy na tym, żeby utrzymywać niepokój na Ukrainie. Ukraina bez przerwy musi się zajmować potencjalnymi lub istniejącymi działaniami zbrojnymi na wschodzie swojego kraju. To jest kosztowne i wyczerpujące. W efekcie Ukraina nie staje się silniejsza. Gospodarka nie może się w pełni rozwijać, bo ogromne środki pochłania utrzymywanie wojska i zakup sprzętu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kościński z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozmawiamy o tym, ale nie obserwujemy zagrożenia militarnego". Prezydent o uruchomieniu art. 4 NATO

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 07:08
- Mamy porozumienie w gronie państw bałtyckich, że jeśli nadejdzie moment, gdy z art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego trzeba będzie skorzystać, to zrobimy to razem - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń