"Wypełnianie naszej misji wspierania rodzin". Maląg o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 09:30
- Głównym celem programu jest umożliwienie łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

YouTube/Polskie Radio

Czytaj też:
1200_Fotyga_PAP.jpg
Anna Fotyga: "Destabilizacja sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej się nie udała"

Minister Marlena Maląg, mówiąc o programie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, podkreśliła, że "to kolejne wsparcie dla rodzin z małymi dziećmi". - To wypełnianie naszej misji wspierania rodzin i budowania państwa opartego na silnej rodzinie. To przede wszystkim inwestycja - zaznaczyła.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to program resortu rodziny i polityki społecznej wprowadzany w ramach Polskiego Ładu. To nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia - w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Świadczenie będzie wypłacane w ratach miesięcznych. Rodzice będą mogli samodzielnie wskazać, czy Kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez okres 24 miesięcy, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.

- To jest świadczenie powszechne - każda rodzina bez względu na dochód może się ubiegać. Jedyne kryterium to wiek dziecka - tłumaczyła minister.

Posłuchaj
22:03 S4_PCM_2021_11_22_PR1_Sygnały_Dnia.mp3 Gościem "Sygnałów dnia" była Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Łączenie pracy zawodowej i życia rodzinnego

Gość audycji podkreślała, że celem programu jest wsparcie rodzin. Dodała, że głównym celem jest umożliwienie - głównie matkom dzieci - łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym. - Patrząc na sytuację demograficzną w kraju - musimy wyjść z pułapki niskiej dzietności - dodała.

Przypomniała przy tym o badaniach prowadzonych przy okazji programu Strategii Demograficznej. Poza kwestią mieszkalnictwa, to właśnie stabilna i pewna praca (41 proc. badanych) była kryterium, które było brane pod uwagę przez rodziców przy podejmowaniu decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci.

. .

Czytaj także:

W internetowej części rozmowy mowa była również o 14. emeryturze.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

GośćMarlena Maląg (Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej)

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 8.15

st 

Czytaj także

"Nie spodziewam się wzrostu bezrobocia". Marlena Maląg o sytuacji na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 10:26
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaznaczyła, że mamy dziś nadal do czynienia z rynkiem pracownika. Dodała, że nie spodziewa się wzrostu bezrobocia w kolejnych miesiącach.
rozwiń zwiń