Fogiel o sytuacji na granicy: oglądana z oddali, może się wydawać kryzysem migracyjnym, a nie tym, czym jest

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 07:51
- Premier poświęca dużo energii umacnianiu koalicji państw wokół sytuacji na granicy Polski z Białorusią - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

Od początku kryzysu na granicy premier i prezydent są w stałym kontakcie z szefami rządów i głowami państw, w ramach UE, NATO i RB ONZ - powiedział Radosław Fogiel.

Jak zapowiedział, "premier będzie się spotykał z liderami innych państw UE". - Będzie przedstawiał sytuację, budując zrozumienie tego, co się tutaj dzieje, bo bardzo często nasi zagraniczni partnerzy nie do końca mają tego świadomość - stwierdził polityk.

"Wrogi akt hybrydowy"

- Oglądana z oddali, może się wydawać kryzysem migracyjnym, a nie tym, czym jest w rzeczywistości, czyli aktem wrogim, hybrydowym, ze strony Białorusi, którą wspiera Rosja - ocenił sytuację na granicy Radosław Fogiel.


Posłuchaj
19:51 PR1_SD_2021_11_23-07-15-00_for_media.mp3 Radosław Fogiel: premier poświęca dużo energii umacnianiu koalicji państw wokół sytuacji na granicy (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią, w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejnych 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i wysokości 5,5 m powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS)

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 7.15

pg,pap

Czytaj także

Giertych: dlaczego Łukaszenka wzmacnia rząd PiS? Bo jest z nimi dogadany

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 13:37
"Prowokacje Łukaszenki muszą wzmacniać rząd. Dlaczego więc Łukaszenka wzmacnia rząd PiS? Bo jest z nimi dogadany" - stwierdził na Twitterze Roman Giertych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 18:47
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, dotyczącą czasu po zakończeniu obowiązywania stanu wyjątkowego. Za projektem głosowało 245 posłów, przeciw było 167. 25 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
rozwiń zwiń