Młynarze na wagę złota. "Mimo dobrego wynagrodzenia brakuje specjalistów w tej profesji"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 12:14
Młynarz z doświadczeniem zawodowym może liczyć na bardzo dobre wynagrodzenie i pewną pracę. Niestety, w Polsce nie ma szkół, które kształcą w tym zawodzie, a nowe kadry powstają dzięki szkoleniom w miejscu pracy. 
Młynarz z doświadczeniem zawodowym może liczyć na bardzo dobre wynagrodzenie i pewną pracę
Młynarz z doświadczeniem zawodowym może liczyć na bardzo dobre wynagrodzenie i pewną pracęFoto: Shutterstock/Breedfoto

EuroSkills PAP 1200.jpg
Sukces Polaków na EuroSkills. "Coraz więcej uczniów wybiera szkolnictwo zawodowe"

Młynarzy coraz mniej 

Przemiany ustrojowe i odchodzenie od kształcenia zawodowego spowodowały, że w całej Polsce brakuje młynarzy. - Kadra się starzeje, mamy wiele odejść na emeryturę - mówi Krzysztof Gwiazda, prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego. - W przeszłości mieliśmy dosyć dobrze rozwinięte szkolnictwo zawodowe, także jeżeli chodzi o młynarstwo, i co roku do pracy w młynarstwie stawiała się dobrze wykształcona młodzież - dodaje. 


Posłuchaj
03:38 Jedynka/Sd młynarze.mp3 Młynarzy coraz mniej mimo bardzo dobrego wynagrodzenia (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Delegacje przedstawicieli branży młynarskiej, przed kilkoma miesiącami, poinformowały o problemie Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wiceminister Tomasz Rzymkowski twierdzi, że kształcenie zawodowe jest obecnie jednym z priorytetów resortu. - Znamy problem młynarzy. Oczywiście będziemy wspierać wszystkie profesje, nie tylko tę - zaznacza. 

Nowe technologie 

Mąka produkowana jest na olbrzymią skalę, a zakłady zbożowe są sukcesywnie unowocześniane i przypominają profesjonalne, w pełni zautomatyzowane fabryki. Mimo to niemal wszystkie zakłady zbożowe w Polsce borykają się z problemem braku pracowników. 

- To już nie jest taki typowy młynarz przyprószony mąką, który chodzi po piętrach w młynie. Dzisiaj to są procesy bardzo silnie zautomatyzowane i zinformatyzowane. Młynarz kontroluje przebieg procesu produkcji w młynie za pomocą komputera - podkreśla Krzysztof Gwiazda. - Mamy nadzieję, że w przyszłości fakt, że jest wiele technologii, wpłynie na młodych i zaczną oni interesować się zawodem młynarza - uważa. 

Presje na samorządy 

Resort edukacji zapewnia, że będzie wywierać presję na samorządy, by te tworzyły klasy młynarskie. - Kontaktujemy się z samorządami w miejscach, gdzie w przeszłości szkolono w zawodzie młynarza, i prosimy, aby samorząd uwzględnił zapotrzebowanie w tej branży - mówi Tomasz Rzymkowski. - Zależy nam, żeby otwierać takie kierunki w szkołach branżowych, aby w przyszłości młodzi ludzie mieli dostęp do rynku pracy. 

***

Przedstawiciele branży szacują, że w całym kraju brakuje od kilkuset do nawet tysiąca młynarzy. Przeciętne wynagrodzenie młynarza wynosi ok. 7-8 tys. zł. netto.  

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk 

Data emisji: 23.11.2021 r. 

Godzina emisji: 7.43

ans