Rzecznik MSZ o wojskach NATO w Polsce: będzie to więcej niż obecność symboliczna

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 07:52
- Przekonujemy, komunikujemy naszym partnerom o tym, co się dzieje, jakie są dla nas wszystkich niebezpieczeństwa - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia o działaniach dyplomatycznych ws. sytuacji na granicy z Białorusią rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

- Dyplomacja lubi ciszę i efekty nie przychodzą od razu, mamy nadal trudną sytuację, mimo tego, co obiecał Łukaszenko i stojący za nim Władimir Putin, do żadnej deeskalacji nie dochodzi, dalej jesteśmy zagrożeni - powiedział Łukasz Jasina.

Jak mówił, trwają konsultacje szefa polskiego rządu z przywódcami krajów Unii Europejskiej w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią, a do Mateusza Morawieckiego dołączy szef MSZ Zbigniew Rau.

"Ważne każde wsparcie"

- O efektach przekonamy się w najbliższym czasie, przed nami szczyt OBWE w Sztokholmie, spotkanie ministerialne NATO w Rydze. Zorientujemy się jakie będą sankcje na Białoruś i jak duże będzie wsparcie dla nas ze strony unijnych i NATO-wskich partnerów - mówił rzecznik MSZ.


Posłuchaj
13:55 PR1_SD_2021_11_24-07-15-00_for_media.mp3 Łukasz Jasina: przekonujemy, komunikujemy naszym partnerom o tym, co się dzieje, jakie są dla nas wszystkich niebezpieczeństwa (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Jasina zaznaczył, że "każda forma poparcia jest ważna". - Także niedoceniane przez nas poparcie werbalne wiele daje, to głosowania na forach organizacji międzynarodowych, wtedy kiedy trzeba, takie poparcie w krajach UE i NATO mamy, będą i inne poparcia - powiedział.

Obecność wojsk

- Są brytyjscy żołnierze, będą z innych państw, to też kwestia rozmów z naszymi amerykańskimi partnerami na temat zwiększenia ich obecności. To wszystko w ciągu najbliższych dni będzie rozstrzygnięte, będzie to nieco mocniej niż symboliczna obecność do tej pory - dodał.

Rzecznik MSZ podkreślił, że chodzi o obecność wojsk NATO, a trwają też negocjacje bilateralne, także z USA. - Jeżeli do decyzji dojdzie, na pewno państwa poinformujemy - stwierdził.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Łukasz Jasina (rzecznik MSZ)

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 18:47
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, dotyczącą czasu po zakończeniu obowiązywania stanu wyjątkowego. Za projektem głosowało 245 posłów, przeciw było 167. 25 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
rozwiń zwiń