Wody to nie śmietnik! "Wyciągamy sprzęt AGD i porzucone samochody"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:15
Od opakowań, po żywność, do gabarytów - na to natknęli się pracownicy Wód Polskich podczas sprzątania Warty. Takie zanieczyszczenia to poważny problem, ponieważ część z nich, prędzej czy później, przemieści się do Bałtyku. Ma to uświadomić kampania "Wody to nie śmietnik!".
Część śmieci z rzek przemieści się do morza
Część śmieci z rzek przemieści się do morzaFoto: Dmytro Flisak/shutterstock.com

Posłuchaj
02:57 Jedynka/Sygnały dnia - 24.11.2021 czyste wody Wody to nie śmietnik! "Wyciągamy sprzęt AGD i porzucone samochody" (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- W lasach, w przydrożnych rowach, ale i w rzekach - nad brzegami i w korytach - co roku znajdujemy coraz więcej śmieci. Niby świadomość ekologiczna, dbałość o środowisko rosną, ale, niestety, ilość śmieci też. To są już setki ton, które nasi pracownicy zbierają z koryt rzek. Od butelek czy opakowań po chipsach, po sprzęt AGD i porzucone samochody - powiedział w Programie 1 rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel.

ścieki 1200.jpg
Na straży czystych rzek. "1/3 urządzeń nie ma wymaganych pozwoleń"

Każda akcja sprzątania przynosi efekty, ale na krótko, bo w miejsce uprzątniętych odpadów szybko pojawiają się nowe. A porzucone śmieci nie są obojętne dla ekosystemów - przedostają się do wód i w konsekwencji je zanieczyszczają. Naukowcy biją na alarm, ponieważ tworzywa sztuczne, ścieki i inne substancje mogą prowadzić do trwałego skażenia wód oraz środowiska. 

- Proszę zauważyć, że jeżeli chodzi np. o Wisłę, to w tym roku sanepid nie wydał żadnego pozwolenia na usytuowanie kąpielisk nad tą rzeką, na całej jej długości. To znaczy, że Wisła, cała, jest w tak złym stanie, jeśli chodzi o stan fizyko-chemiczny, że nie nadaje się na kąpieliska. Jedynie 10 proc. rzek w Polsce jest w stanie wyjątkowo satysfakcjonującym - wskazał prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Dlatego Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rusza z kampanią społeczną "Wody to nie śmietnik!", której celem jest zwrócenie uwagi na problem masowego zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych. Kampania ma wymiar edukacyjny, ma nakłonić Polaków do tego, by nie porzucali śmieci nad wodą. W jej ramach prowadzone są działania informacyjne w telewizji, prasie i internecie. Szczegóły na www.wody.gov.pl.

Dodatkowo na adres: rzekibezsmieci@wody.gov.pl można przesłać zgłoszenie dzikiego wysypiska nad wodą lub swój pomysł, co zrobić, aby śmieci w takich miejscach było mniej. 


Kampania społeczna "Wody to nie śmietnik!". Profil: Wody Polskie


Czytaj także:


***

Specjalny cykl "Czyste wody" realizujemy w środy i piątki we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. W tym odcinku poruszyliśmy temat zanieczyszczenia rzek.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Jego misja to: ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, racjonalne gospodarowanie wodami dla ochrony naszych zasobów wodnych, w tym również zrównoważone wykorzystanie i ochrona wód Morza Bałtyckiego.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Karolina Rożej i Grzegorz Jankowski 

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 8.40

kk

Czytaj także

"Stop powodzi". Jak zarządzać ryzykiem powodziowym?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 09:46
Powódź jest jednym z najbardziej dotkliwych i niebezpiecznych naturalnych zjawisk występujących na obszarze kraju i oddziałujących na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę. Jest zjawiskiem gwałtownym, ujawniającym swą niszczycielską moc w bardzo krótkim czasie, nierzadko nawet w ciągu godzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chroń morze - kwestia glonów i hałasu wodnego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 11:07
Istnieje wiele czynników, które mogą mieć niekorzystny wpływ na środowisko wodne, wśród nich są zakwity glonów i hałas wywoływany przez urządzenia mechaniczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powodzie na świecie. W tym roku mieliśmy do czynienia z prawdziwą serią

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 09:09
Zalanych zostało wiele państw. Obecnie trudna sytuacja jest na przykład na Malcie czy na Sycylii. Eksperci przestrzegają: liczba ekstremalnych zjawisk związanych z naszym klimatem będzie rosła.
rozwiń zwiń