Polacy wstydzą się śpiewać? "Wspólnie śpiewanie jest dzisiaj rzadkością"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 13:51
Okazji do wspólnego śpiewania jest wiele. Mimo to okazuje się, że Polacy śpiewają coraz rzadziej. - Rodzinne muzykowanie, podśpiewywanie podczas wspólnych spotkań nie jest tak częste jak kiedyś - mówi prof. Piotr Łykowski, kierownik Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Badania wskazują, że tylko 15 proc. naszego społeczeństwa nie potrafi prawidłowo śpiewać.
Wspólne śpiewanie w dzisiejszych czasach jest coraz mniej spotykane
Wspólne śpiewanie w dzisiejszych czasach jest coraz mniej spotykane Foto: Shutterstock/ESB Professional

steczkowska agata_1614.jpg
Muzyczny patriotyzm według Agaty Steczkowskiej

Jak przyznaje prof. Piotr Łykowski, Polacy często wstydzą się śpiewać i krytycznie oceniają swoje umiejętności wokalne. - Brakuje nam wiary, spontaniczności. Boimy się śpiewać, nawet kiepsko. Mnogość różnego rodzaju imprez zaczyna powodować, że aby śpiewać, trzeba spełniać jakieś warunki - ocenia. 


Posłuchaj
03:13 Jedynka/SD śpiewanie 25.11.mp3 Polacy wstydzą się śpiewać? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Wokalistka Monika Szostak przekonuje, że niezależnie od umiejętności warto śpiewać dla lepszego samopoczucia. - Śpiewanie uszczęśliwia. Jeżeli śpiewamy dla siebie, nie przed publicznością, tylko dla własnej przyjemności, korzystnie to wpływa na nasze zdrowie. Jest to udowodnione naukowo - mówi. - Nasz organizm się rozluźnia, częściej się uśmiechamy - dodaje. 

Kształcenie wokalne 

Statystyki pokazują, że coraz więcej rodziców kształci swoje dzieci pod kątem muzycznym. - Ludzie zaczęli dbać o to, żeby kształcić dzieci muzycznie, wysyłać je na konkursy, których jest zdecydowanie więcej niż kiedyś - przyznaje Piotr Bogutyn, kompozytor i gitarzysta zespołu Budka Suflera. - Teraz każdy dom kultury organizuje swoje konkursy, często również placówki oświatowe - wyjaśnia. 

Monika Szostak zdradza, że 9 lat temu brała udział w muzycznym talent show organizowanym przez Telewizję Polską. Przyznaje, że już wtedy zainteresowanie  było bardzo duże. - Casting rozpoczynał się o godz. 9.00, a niektórzy byli pod studiem trzy godziny wcześniej. Kolejki były ogromne i miało się jeszcze mnóstwo czasu na prześpiewanie swoich utworów i przygotowanie się do przesłuchania - podkreśla wokalistka. 

Z umiejętnością śpiewania się rodzimy?

Według badań z 2016 roku, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Northwestern, wynika, że umiejętność śpiewania można wyrabiać sobie z czasem. Zdolność ta nie jest talentem, z którym się rodzimy.

Potencjał do ładnego śpiewu oraz dobry słuch muzyczny są bardzo ważne, jednak wiele zdolności jesteśmy w stanie doszlifować. Bardzo duży wpływ na piękny głos do śpiewu ma nauka na instrumentach muzycznych, dzięki czemu utrwalamy zdolność dobrego wyczucia rytmu i dobry słuch.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Maja Mazurek 

Data emisji: 25.11.2021 r. 

Godzina emisji: 7.44

ans 

Czytaj także

Szymon Komasa: Kabaret Starszych Panów wpadł w moją duszę

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 11:00
- Biorąc się do Kabaretu Starszych Panów, wiedziałem, że dotykam legendy. Chciałem zrobić to po swojemu - mówił w "Poranku Dwójki" śpiewak operowy Szymon Komasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydenckie Nagrody "Dla Dobra Wspólnego" rozdane. Znamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:01
Prezydent Andrzej Duda wręczył nagrody w VI edycji Nagrody "Dla Dobra Wspólnego". - Drobny gest wykonany przez drugiego człowieka ma zupełnie niespodziewaną moc. Prostymi działaniami można przynieść wiele dobra - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali.
rozwiń zwiń