Stop suszy! Jak przeciwdziałać skutkom suszy?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 09:26
Susza, obok powodzi, jest jednym z najbardziej dotkliwych zjawisk naturalnych, oddziałujących na całe społeczeństwa, na środowisko i na gospodarkę. Żeby w przyszłości dobrej jakości wody nam nie zabrakło, już teraz trzeba przeciwdziałać skutkom suszy. Zagadnieniom tym poświęcony jest specjalny plan opracowany na lata 2021-2027. Jakie są jego założenia?
Niski poziom wody w Wiśle w Warszawie
Niski poziom wody w Wiśle w WarszawieFoto: bardzo.photo/Shutterstock

Posłuchaj
02:45 Jedynka/Sygnały dnia - 26.11.2021 czyste wody Stop suszy! Jak przeciwdziałać skutkom szuszy? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce mamy jedne z najmniejszych zasobów wodnych w porównaniu do innych krajów europejskich. Zatem już teraz trzeba wprowadzić rozwiązania, które pomogą zapobiec skutkom suszy.

Jak podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia prezes Wód Polskich Przemysław Daca, obecnie zatrzymujemy tylko 6,5 do 7 proc. średniorocznego odpływu, a powinniśmy co najmniej 15-20 proc., poprzez specjalne urządzenia hydrotechniczne, takie jak zbiorniki retencyjne.

- Zasługą naszego programu, projektu tzw. retencji korytowej, jest to, że poprzez zatrzymywanie wody tam, gdzie ona spadnie, w interiorze, środowisku rolnym, poprzez zastawki, jazy na rzekach i kanałach, udało nam się zatrzymać w obrębie rolnictwa aż tyle wody, pierwszy raz "przebiliśmy szklany sufit" - wskazał.

Rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel zaznaczył, jak bardzo ważna jest w tej kwestii edukacja. - Najlepiej zacząć od siebie. Retencjonować wodę, zatrzymywać wodę u siebie, w gospodarstwie domowym, na podwórku. Na poziomie lokalnym, samorządowym, miast - odbetonowywać. Jesteśmy, niestety, takim przykładem "betonozy" jeżeli chodzi o nasz kraj - wskazał.

Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą, powiedział, że woda jest nam niezbędna do życia, jak powietrze. - Może się okazać, że odkręcimy kran, a tej wody po prostu nie będzie. Możemy zrobić wiele, żeby do tego nie dopuścić, tylko musimy mieć tego świadomość. Wody w Polsce jest mało, tym bardziej powinniśmy nauczyć się o nią dbać, umieć ją gromadzić i odpowiednio, racjonalnie z niej korzystać - wyjaśnił.


Stop suszy! Kampania społeczna Profil: Wody Polskie


Więcej informacji na temat planu przeciwdziałania skutkom suszy można znaleźć na stronie: stopsuszy.pl   


Czytaj także:


***

Specjalny cykl "Czyste wody" jest realizowany w środy i w piątki we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. W tym odcinku poruszyliśmy temat przeciwdziałania suszy.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Jego misją jest ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, racjonalne gospodarowanie wodami dla ochrony naszych zasobów wodnych, w tym również zrównoważone wykorzystanie i ochrona wód Morza Bałtyckiego.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Katarzyna Gójska Karolina Rożej

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 26.11.2021

Godzina emisji: 8.40

kk

Czytaj także

Chroń morze - kwestia glonów i hałasu wodnego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 11:07
Istnieje wiele czynników, które mogą mieć niekorzystny wpływ na środowisko wodne, wśród nich są zakwity glonów i hałas wywoływany przez urządzenia mechaniczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powodzie na świecie. W tym roku mieliśmy do czynienia z prawdziwą serią

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 09:09
Zalanych zostało wiele państw. Obecnie trudna sytuacja jest na przykład na Malcie czy na Sycylii. Eksperci przestrzegają: liczba ekstremalnych zjawisk związanych z naszym klimatem będzie rosła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wody to nie śmietnik! "Wyciągamy sprzęt AGD i porzucone samochody"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:15
Od opakowań, po żywność, do gabarytów - na to natknęli się pracownicy Wód Polskich podczas sprzątania Warty. Takie zanieczyszczenia to poważny problem, ponieważ część z nich, prędzej czy później, przemieści się do Bałtyku. Ma to uświadomić kampania "Wody to nie śmietnik!".
rozwiń zwiń