Cyber Monday. Jak nie dać się oszukać przez internet?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 10:56
Choć Black Friday za nami, to jeszcze nie koniec zakupowego szaleństwa. Dziś tzw. Cyber Monday, czyli wyprzedaże w sklepach online. Dzień ten to jednak nie tylko okazja do uzyskania dużych rabatów, ale również szansa dla oszustów.
Polacy lubią zakupy w internecie
Polacy lubią zakupy w internecieFoto: Shutterstock/Rawpixel.com

Czytaj też:
shutterstock_młynarz 1200.jpg
Młynarze na wagę złota. "Mimo dobrego wynagrodzenia brakuje specjalistów w tej profesji"

Darmowa dostawa. Dwudziestoprocentowa zniżka. Kilkaset złotych mniej od ceny regularnej. To tylko część chwytów i okazji, jakimi handlowcy usiłują przyciągnąć klientów. Czas Black Week i towarzyszących im promocji to jednak również doskonała okazja dla oszustów. - Organizacje policyjne różnych krajów od lat ostrzegają przed oszustwami właśnie w tym okresie - przypomina Marcin Maj z portalu Niebezpiecznik.pl.


Posłuchaj
03:00 PR1_AAC 2021_11_29-07-44-45.mp3 Cyber Monday - internetowe promocje to doskonała okazja dla oszustów (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Uważajmy na oszustów

To czas, w którym zdecydowanie większa liczba osób rusza na zakupy. Okres wyjątkowych promocji sprzyja nietypowym zachowaniom sprzedawców i samych kupujących. A stąd prosta droga do kosztownych błędów. - Oszuści będą kusić nas niskimi cenami oraz będą przekonywać, że jeśli nie skorzystamy z okazji teraz, to przepadnie - mówi gość "Sygnałów dnia". Czujność i rozsądek potrzebne są zwłaszcza podczas zakupów internetowych.

- Coraz częściej zdarza się, że przy użyciu środków komunikacji elektronicznej wysyłane są fałszywe informacje o drobnej niedopłacie. I dajemy się złapać - alarmuje Igor Protasowicki, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. Osobną kwestią pozostaje to, czy zachwalana promocja rzeczywiście jest promocją. - Warto wcześniej zrobić rozeznanie cenowe artykułów, które chcemy kupić. Przy zakupach przez internet mamy ustawowe prawo do namysłu - słyszymy.

Zobacz też:

Czytaj też:
shutterstock_zywe  ryby targowisko 1200.jpg
Obrońcy praw zwierząt apelują o zakaz sprzedaży żywych ryb na targowiskach

Mamy prawo odstąpić od umowy

Każdy klient, który nabył dany produkt przez internet, ma czternaście dni na odstąpienie od umowy bez podawania powodów. Kolejnych czternaście dni przysługuje na odesłanie produktu. Jednak by reklamacja była możliwa, przed dokonaniem zakupu powinniśmy zweryfikować wszystkie dostępne informacje. - Uważajmy na każdym etapie. Zarówno na etapie sprzedaży, jak i na etapie płatności, i wreszcie nawet na etapie otrzymania paczki - radzi Marcin Maj. Dodaje, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest korzystanie z usług renomowanych sprzedawców.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Karolina Rożej i Katarzyna Gójska

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 29.11.2021

Godzina emisji: 7.44

mg

Czytaj także

Zamawiałeś przesyłkę? Nie daj się nabrać oszustom

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 11:22
W czasach, w których coraz więcej spraw załatwiamy w internecie, ważna jest ostrożność. Oszustów nie brakuje, a i metody wyłudzania naszych danych lub pieniędzy ewoluują.
rozwiń zwiń