Omikron i nowe obostrzenia w związku z wirusem. Co się zmienia?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 11:34
Nowy "pakiet alertowy" to zmiany w liczbie gości w muzeach, teatrach, galeriach handlowych czy restauracjach. Uszczelnione zostają również granice; do niektórych krajów obowiązuje zakaz lotów i zmienia się czas kwarantanny dla powracających z niektórych państw. Sprawdź, co zmienia się w obostrzeniach. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ronstik/Shutterstock

Przedstawiciele rządu decyzję o wprowadzeniu "pakietu alertowego" tłumaczą pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa, omikronu. Pierwszy element pakietu dotyczy obostrzeń krajowych: od dziś zaostrzone zostają limity w miejscach publicznych. Drugi element zakłada zakaz lotów z krajów afrykańskich, gdzie stwierdzono wspomniany wariant oraz przedłużoną kwarantannę dla osób przyjeżdżających spoza strefy Schengen.

Nowy miesiąc, nowe obostrzenia

W muzeach, galeriach sztuki czy siłowniach od 1 grudnia limit powierzchni na jedną osobę zostaje zwiększony z 1 os./10 m2, do 1 os./15 m2. - Muzeum pozostaje otwarte dla zwiedzających i będziemy stosować się do rozporządzenia, nadal będziemy dokładać wszelkich starań, aby nasi odwiedzający czuli się bezpiecznie - zapewnia Marta Dziewulska, rzecznik Muzeum POLIN w Warszawie. W wielu punktach zorganizowano punkty z płynem do dezynfekcji rąk, na całym terenie placówki obowiązuje również nakaz noszenia maseczek.

W kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach czy kinach, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych, limit obłożenia wynosi 50 procent. W zgromadzeniach rodzinnych w lokalu czy podczas dyskotek uczestniczyć może jednocześnie do stu osób. Od dziś obowiązuje również zakaz lotu do siedmiu krajów afrykańskich: Botswany, Eswatini (dawniej - Suazi), Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni. Dla podróżujących z krajów spoza Schengen kwarantanna zostaje wydłużona do 14 dni. 

Zmienia się również limit klientów aptek. Jednorazowo może tam przebywać jedna osoba na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni. 

W przestrzeniach zamkniętych w całej Polsce obowiązuje nadal zasłanianie nosa i ust - przy użyciu maseczki chirurgicznej (jednorazowej), FFP2 lub FFP3. Zasłanianie nosa i ust przy pomocy masek z materiału, przyłbic, szalików i chust nie jest zalecane. Istnieje także obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach podczas przerw, chyba że kierujący podmiotem postanowi inaczej. Sanatoria są otwarte, ale warunkiem odbycia turnusu jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się przeciw Covid-19. Materiał do badań musi być pobrany do czterech dni przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego.


Posłuchaj
03:09 PR1_AAC 2021_12_01-06-47-10.mp3 Dziś wracają obostrzenia. Za wszystko odpowiedzialny jest nowy wariant koronawirusa - Omikron (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Wariant globalny

Zdaniem prof. Jarosława Fedorowskiego wariant omikron występuje już na całym świecie. - Trudno powiedzieć, że zakazem lotów spowodujemy, że ten wariant się nie rozprzestrzeni. To już jest dokonane, natomiast w dalszym ciągu mamy bardzo jasne przesłanie, aby przestrzegać chociażby zaleceń WHO - podkreśla gość "Sygnałów dnia". Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia i racjonalne zachowanie się w życiu społecznym. Obostrzenia z "pakietu alertowego" będą obowiązywać do 17 grudnia.

Zobacz też:

Wariant omikron jest odpowiedzialny za większość infekcji z ostatnich dwóch tygodni wykrytych w najbardziej zaludnionej części Republiki Południowej Afryki. Jest tam więcej zachorowań o kilkaset przypadków w porównaniu do danych z wcześniejszych tygodni, ale niemal wszyscy zakażeni nową odmianą wirusa przechodzą Covid-19 łagodniej. 


***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Daniel Wydrych, Grzegorz Jankowski

Autor materiału: Patryk Michalski

Data emisji: 1.12.2021

Godzina emisji: 6.47

mg


Czytaj także

Słowacja wprowadza obowiązek kontroli certyfikatów covidowych przez pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 03:00
Na Słowacji pracodawcy mają od dziś obowiązek kontrolowania certyfikatów covidowych u swoich pracowników. Osoby niezaszczepione muszą przechodzić regularne testy na obecność koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w obostrzeniach. Premier: chodzi o zduszenie wzrostu zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 15:42
- Obostrzenia zostały zmienione po to, by jeszcze bardziej przydusić trend wzrostu zakażeń covidowych  - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, pytany o nowe zasady sanitarne obowiązujące od 1 grudnia. - Limity obowiązują od wielu miesięcy, dotyczące dopuszczalnej liczby czy procentu wypełnienia sali kinowej, restauracyjnej czy teatralnej, obiektu sakralnego i innych miejsc - przypomniał szef rządu. 
rozwiń zwiń