Stop powodzi. Jak działa zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 12:19
Zbiornik Racibórz Dolny ochrania 2,5 mln mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Ma umożliwić także uniknięcie zniszczeń popowodziowych, jakie powstały w południowej części naszego kraju w roku 1997 i 2010.
Uroczyste otwarcie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny w Raciborzu odbyło się 30 czerwca 2020 roku
Uroczyste otwarcie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny w Raciborzu odbyło się 30 czerwca 2020 rokuFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Posłuchaj
02:38 Jedynka/Sygnały dnia - 1.12.2021 wody polskie Stop powodzi. Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zbiornik Racibórz Dolny ma powierzchnię ponad 25 km kw. i mieści 185 mln m sześc. wody, czyli tyle, ile zmieściłoby się w 226 Pałacach Kultury i Nauki. 

Jak wyjaśnił w Programie 1 ekspert Wód Polskich Wojciech Skowyrski, dyrektor Departamentu Przygotowania i Realizacji Inwestycji, zbiornik w Raciborzu to tzw. polder, czyli suchy zbiornik przeciwpowodziowy, którego zadaniem jest przyjęcie nadmiaru wody i złagodzenie fali powodziowej do takiego poziomu, by nie stanowiła zagrożenia dla mieszkańców.

Rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel podkreślił, że zbiornik już spełnił swoją rolę, kilka miesięcy po otwarciu. - Rok temu było bardzo duże zagrożenie powodziowe. Polder zgromadził wody Odry, uchronił wiele miast, ponad 200 tys. ludzi zostało uchronionych przed podtopieniami i powodzią - wskazał.

Musimy umieć gospodarować wodą

- Tego typu zbiorniki są wielofunkcyjne - podkreślił Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą. - Każdy zbiornik ma funkcję przeciwpowodziową, bo ma odpowiednią rezerwę, gdzie może łagodzić tę falę powodziową, może przejmować nadmiar wody, a jednocześnie ma tę zaletę, że w momencie, kiedy ma już odpowiedni zasób wody, może ją wykorzystywać do zasilania niżówek [okresowe obniżenie stanów wody w ciekach powierzchniowych (rzeki, strumienie), poniżej umownie przyjętych wartości granicznych], wtedy, kiedy tej wody zaczyna brakować - wytłumaczył. 

Woś dodał, że musimy umieć gospodarować wodą. - Gospodarka wodna polega na tym, żeby tę wodę posiadać. Żeby ją mieć, musimy się nauczyć ją odpowiednio spowalniać i gromadzić. Mając wodę, będziemy w stanie zapewnić odpowiednie warunki bytowania przyrody, życia ludzi i możliwości rozwoju gospodarczego w różnych dziedzinach - wymienił.

Dziś większość sztucznych, dużych zbiorników w Polsce stanowi obszary Natura 2000, jak choćby zbiornik Jeziorsko w województwie łódzkim czy Klimkówka na Podkarpaciu.

Zasady działania zbiornika Racibórz Dolny Profil: Wody Polskie


Czytaj także:


***

Specjalny cykl "Czyste wody" realizujemy w środy i piątki we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. W tym odcinku poruszyliśmy temat przeciwdziałania powodzi.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Jego misja to: ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, racjonalne gospodarowanie wodami dla ochrony naszych zasobów wodnych, w tym również zrównoważone wykorzystanie i ochrona wód Morza Bałtyckiego.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Grzegorz Jankowski i Daniel Wydrych

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 1.12.2021

Godzina emisji: 8.40

kk

Zobacz więcej na temat: ekologia powódź

Czytaj także

Chroń morze - kwestia glonów i hałasu wodnego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 11:07
Istnieje wiele czynników, które mogą mieć niekorzystny wpływ na środowisko wodne, wśród nich są zakwity glonów i hałas wywoływany przez urządzenia mechaniczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce retencjonujemy zdecydowanie za mało wody

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 10:00
Susza i powódź będą, niestety, występować w naszym kraju coraz częściej. Odpowiedzią na te oba zjawiska jest retencja. Ta na większą skalę i ta, którą możemy zastosować we własnym ogródku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stop suszy! Jak przeciwdziałać skutkom suszy?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 09:26
Susza, obok powodzi, jest jednym z najbardziej dotkliwych zjawisk naturalnych, oddziałujących na całe społeczeństwa, na środowisko i na gospodarkę. Żeby w przyszłości dobrej jakości wody nam nie zabrakło, już teraz trzeba przeciwdziałać skutkom suszy. Zagadnieniom tym poświęcony jest specjalny plan opracowany na lata 2021-2027. Jakie są jego założenia?
rozwiń zwiń