Nowe znaki drogowe. Sprawdź, żeby nie dostać mandatu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 11:22
Na polskich drogach będzie coraz więcej pojazdów elektrycznych i niskoemisyjnych. Na razie jest ich 30 tysięcy na ponad 18 milionów zarejestrowanych aut. Z myślą o tym Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło nowe oznakowanie.
Rosnąca liczba pojazdów elektrycznych na polskich drogach wpłynęła na konieczność nowego oznakowania
Rosnąca liczba pojazdów elektrycznych na polskich drogach wpłynęła na konieczność nowego oznakowania Foto: Shutterstock/Monkey Business Images

Nowe znaki informujące 

Największymi wadami aut elektrycznych są: niski zasięg, słaba dostępność punktów ładowania w naszym kraju i brak informacji o tym, gdzie znajduje się najbliższa stacja. To ostatnie właśnie się zmieniło, bo zarządcy dróg muszą ustawić nowe znaki informujące, jak daleko jest do najbliższej stacji ładowania takich pojazdów.

Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, precyzuje, że rozporządzenie wprowadza znak oznaczający stację paliwową z punktem ładowania pojazdów elektrycznych, znak informujący o punkcie ładowania pojazdów elektrycznych i zbiorczą tablicę informacyjną. - Informacja umieszczona na znaku wskaże kierunek i odległość do ładowarki, znajdującej się na danej drodze lub w innej, pobliskiej lokalizacji - mówi.

Elektromobilność w starciu z tradycyjną motoryzacją

Jan Wiśniewski z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych przekonuje, że choć dla zdecydowanej większości kierowców nowe znaki to raczej ciekawostka, to zwiększa komfort i ułatwia podróże za kierownicą pojazdów zeroemisyjnych. - Przyczynią się do stworzenia fundamentów pod rozwój elektromobilności na zdecydowanie większą skalę, niż mogliśmy to obserwować do tej pory - zauważa.

Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, podkreśla, że w naszym kraju jest jeszcze wiele do zrobienia, aby zwiększyć szanse elektromobilności w starciu z tradycyjną motoryzacją. - Dlatego ważne jest, żeby pojawiła się dobra sieć ładowania i tankowania (wodoru - dop. red), bo wtedy klienci chętniej będą przesiadali się do samochodów niskoemisyjnych - zaznacza.

1,7 tys. stacji ładowania "elektryków" 

Rafał Balczuk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych uprzedza, że Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży nowy pojazdów spalinowych po 2035 roku. Jego zdaniem, z punktu widzenia przyszłych użytkowników samochodów elektrycznych, nowe znaki są bardzo potrzebne. W Polsce jest obecnie nieco ponad 1,7 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Przy okazji ministerstwo wprowadziło też trzy nowe znaki uzupełniające: F-14d, F-14e i F-14f. Mają one zastosowanie na drodze ekspresowej, będą informować kierowcę o zbliżającym się pasie wyłączenia, czyli zjeździe z drogi ekspresowej. Mają one kolor zielony i będą ustawiane w odległości 300, 200 i 100 m przed pasem wyłączenia. Znane już podobne znaki, których tło jest niebieskie, będą stosowane na autostradach.


Nowe znaki drogowe 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 2.12.2021

Godzina emisji: 7.43

Ministerstwo Infrastruktury/ag

Czytaj także

Inny niż wszystkie. Elektryczne Porsche dla miłośników klasycznej motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 15:30
Niezmieniony wygląd, manualna skrzynia biegów, a nawet klasyczny dźwięk – mechanicy z Wielkiej Brytanii stworzyli elektryczne Porsche, które mimo tego, że ma ponad pół wieku, idealnie wpisuje się w aktualne trendy motoryzacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1,3 mld zł za wypadki spowodowane przez Polaków

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 15:30
170 szkód dziennie powodowali w minionym roku na zagranicznych drogach polscy kierowcy. Ich likwidacja pochłonęła 1,3 mld zł.
rozwiń zwiń