"PO nie akceptuje niczego, co rząd robi dla dobra Polski". Andrzej Dera o ustawie o sędziach pokoju

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 08:18
- PO realizuje swój program, z którym weszła, i już była wcześniej, w poprzedniej kadencji, totalnej opozycji. Inne partie opozycyjne złożyły swoje pomysły, jak rozwiązać problem ilości spraw przed sądem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta.

Gościem programu "Sygnały Dnia" był minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Tematem rozmowy był projekt ustawy o sędziach pokoju i głosy opozycji w tej sprawie. 

Już na samym początku gość Programu 1 Polskiego Radia zaznaczył, że "PO realizuje swój program, z którym weszła, i już była wcześniej, w poprzedniej kadencji, totalnej opozycji.". Dodał, że "inne partie opozycyjne złożyły swoje pomysły, jak rozwiązać problem ilości spraw przed sądem". Podkreślił, że również "propozycja prezydenta Andrzeja Dudy idzie w tym kierunku, żeby ten problem rozwiązać".  - A trzeba mieć na uwadze, że jest bardzo dużo drobnych spraw, które rzutują na szybkość postępowania sądowego - wyjaśnił.

Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, która została opracowana przez specjalistów, polega na tym, aby utworzyć nową instytucję, czyli instytucję sędziów pokoju, którzy będą te sprawy rozstrzygać. Chodzi o problemy najbliższe obywatelom. To właśnie oni będą najbardziej zadowoleni, ponieważ ich sprawy ruszą i będą bardzo szybko załatwiane. Przynajmniej taki jest plan - powiedział Andrzej Dera.

Gość audycji zwrócił też uwagę na to, że "Platforma Obywatelska jest zupełnie zagubiona, ale ma jeden wspólny mianownik. Jest totalną opozycją i nie akceptuje oraz nie popiera tego, co robi rząd dla dobra Polski i naszych obywateli". 

"Wybory zaufania" 

- Wybory bezpośrednie na sędziów pokoju, będą wyborami zaufania, a nie politycznymi, bo to nie rozwiąże sprawnego załatwiania spraw do rozstrzygnięcia. Przecież obywatele nie będą wybierać kogoś, kto ma koneksje polityczne. My, jako obywatele będziemy wybierać prawników, osoby zaufania, które naszym zdanie najlepiej poprowadzą sprawy obywateli. To nie ma charakteru politycznego - wyjaśnił minister. 

Podkreślił, że "nie może być tak, że sędziwie decydują sami o sobie, nawet ze względu na trójpodział władzy, który mamy. Kontrole nad sędziami pokoju mają sprawować obywatele i nikt nie może pozbawić ich prawa kontroli".

Czytaj więcej:


Posłuchaj
22:39 Jedynka/SD Andrzej Dera 3.12.mp3 Andrzej Dera: wybory bezpośrednie sędziów pokoju będą wyborami zaufania (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Więcej w nagraniu.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

GośćAndrzej Dera (minister w Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 03.12.2021

Godzina emisji: 7.15

nj

Czytaj także

Sędziowie pokoju. Prezydent podpisał projekt ustawy tworzonej z Kukiz'15

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 13:03
Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy w sprawie powołania sędziów pokoju. Prace nad tymi rozwiązaniami prowadził od wiosny zespół powołany przez prezydenta pod kierownictwem profesora Piotra Kruszyńskiego. 
rozwiń zwiń