Marlena Maląg: tarcza antyinflacyjna jest potężnym wsparciem dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 08:47
- Nikt nie pozostanie bez wsparcia. Tarcza antyinflacyjna jest potężnym wsparciem dla Polaków po kryzysie spowodowanym pandemią - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Minister rodziny, która była gościem radiowej Jedynki, opowiedziała również o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. - Ruszamy ze świadczeniem od 1 stycznia 2022 r. Wnioski do ZUS-u będą składane tylko drogą elektroniczną. Nie ma kryterium dochodowego, jest to świadczenie powszechne - zapewniła.

- Środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą wypłacane od momentu złożenia wniosku oraz jeśli dziecko jest uprawnione do świadczenia - dodała. - Cały proces legislacyjny został zamknięty, prezydent podpisał ustawę. [...] No i oczywiście 500+, które będzie wypłacane w pełnej wysokości - podkreśliła.

***

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwał rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach - po 500 zł przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

. .

Prawo do świadczenia będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dziecko 36. miesiąca życia.

Posłuchaj
20:47 [PR1] PR1 (mp3) 03 grudzień_2021_12_03-08-15_for_media.mp3 Marlena Maląg: 1 stycznia 2022 r. ruszamy ze świadczeniem Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (Sygnały dnia/Jedynka)

Czytaj także

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadziła: Katarzyna Gójska

Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 3.12.2021

Godzina emisji: 8.15

pb

Czytaj także

"Wypełnianie naszej misji wspierania rodzin". Maląg o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 09:30
- Głównym celem programu jest umożliwienie łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
rozwiń zwiń