Stop suszy. Jak działa retencja korytowa?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 10:20
Wody Polskie prowadzą program retencji korytowej. - Łapiemy tę wodę tam, gdzie ona spadnie, w małych rzeczkach, w kanałach - wyjaśnia prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
Mała retencja służy zatrzymaniu odpływu wody
Mała retencja służy zatrzymaniu odpływu wodyFoto: Wody Polskie

Potem tę wodę można dalej rozprowadzać przez system melioracji, ale odwrócony, żeby melioracja nie służyła do odwodnienia tylko nawadniania. - To, co my złapiemy, można rozprowadzać po większej powierzchni pól uprawnych - dodaje.

Posłuchaj
02:07 Jedynka-3-12-2021-sygnały-dnia-wody-polskie.mp3 Retencja korytowa wspomaga rolnictwo (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Dzięki takiemu zabiegowi rośnie poziom wód gruntowych, poprawia się mikroklimat i bioróżnorodność przy zachowaniu przepływów środowiskowych w okresach, kiedy wody jest mniej.

Mała retencja wspomaga rolników

Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, podkreśla, że ta retencja ma, przede wszystkim, wspomóc tereny rolnicze. - W każdym z naszych 50 zarządów zlewni wytypowaliśmy te cieki, które właśnie taką funkcję pełnią i na tych ciekach podjęliśmy działania mające na celu spowolnienie odpływu - mówi. To przyniosło efekt, bo udało się zretencjonować ok. 37 mln m3 wody.

Przemysła Daca uzupełnia, że z 6,5 proc. wody ze średniorocznego odpływu, który był do tej pory zatrzymywany, udało się ten wskaźnik zwiększyć do 7 procent. - To jest woda z terenów rolnych, a rolnictwo najbardziej cierpi z powodu suszy - podkreśla. Ważna jest również mała retencja, czyli budowa oczek wodnych i stawów, a także zadrzewianie czy ochrona terenów podmokłych.

Łąki kwietne bardziej przyjazne środowisku niż trawniki

Przykładem jest też projekt "Kwietne łąki". Prezes Wód Polskich wskazuje na zalety takich łąk. Są one bardziej odporne od trawników na susze, nie trzeba ich szczególnie często podlewać, są przydatne dla pszczół, bo są miododajne, zatrzymują więcej wody. Przemysław Daca wskazuje, że warto także łapać deszczówkę, którą następnie można wykorzystać do podlewania ogrodu.

Wody Polskie/Youtube

Czytaj także:

***

Specjalny cykl "Czyste wody" realizujemy w środy i piątki we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. W tym odcinku poruszyliśmy temat retencji korytowej.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Jego misja to: ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, racjonalne gospodarowanie wodami dla ochrony naszych zasobów wodnych, w tym również zrównoważone wykorzystanie i ochrona wód Morza Bałtyckiego.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 3.12.2021

Godzina emisji: 8.40

ag

Zobacz więcej na temat: ekologia susza woda

Czytaj także

Chroń morze - kwestia glonów i hałasu wodnego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 11:07
Istnieje wiele czynników, które mogą mieć niekorzystny wpływ na środowisko wodne, wśród nich są zakwity glonów i hałas wywoływany przez urządzenia mechaniczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce retencjonujemy zdecydowanie za mało wody

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 10:00
Susza i powódź będą, niestety, występować w naszym kraju coraz częściej. Odpowiedzią na te oba zjawiska jest retencja. Ta na większą skalę i ta, którą możemy zastosować we własnym ogródku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stop suszy! Jak przeciwdziałać skutkom suszy?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 09:26
Susza, obok powodzi, jest jednym z najbardziej dotkliwych zjawisk naturalnych, oddziałujących na całe społeczeństwa, na środowisko i na gospodarkę. Żeby w przyszłości dobrej jakości wody nam nie zabrakło, już teraz trzeba przeciwdziałać skutkom suszy. Zagadnieniom tym poświęcony jest specjalny plan opracowany na lata 2021-2027. Jakie są jego założenia?
rozwiń zwiń