"USA są zdeterminowane, by wysłać mocny sygnał w kierunku Rosji". Wiceszef MSZ o spotkaniu Biden-Putin

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 08:03
- Jeśli spotkanie Joe Bidena z Władimirem Putinem będzie mocnym sygnałem dla Rosji, to może to doprowadzić do otrzeźwienia. Natomiast jeśli będzie to tylko "spotkanie dla spotkania", to z całą pewnością propaganda rosyjska okrzyknie je zwycięstwem Moskwy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

Biały Dom potwierdził oficjalnie, że we wtorek dojdzie do wirtualnego szczytu prezydentów USA i Rosji. Rzecznik Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że podczas rozmowy, która odbędzie się poprzez połączenie wideo, Joe Biden i Władimir Putin omówią szereg tematów dotyczących relacji amerykańsko-rosyjskich, w tym strategiczną stabilizację, cyberataki oraz kwestie regionalne.

Spotkanie przywódców światowych mocarstw skomentował na antenie radiowej Jedynki wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - Stany Zjednoczone są zdeterminowane do tego, aby wysłać mocny, twardy sygnał w kierunku Rosji - powiedział. 

Spotkanie "może doprowadzić do otrzeźwienia"

Jak podkreślił wiceminister, "administracja amerykańska od kilku tygodni rozmawia z partnerami europejskimi o tym, co się dzieje na wschodniej flance, wokół Ukrainy, odpowiednio postrzega operację hybrydową na granicy UE z Białorusią".

- Jeśli jutrzejsze spotkanie będzie mocnym sygnałem dla Rosji, to może to doprowadzić do otrzeźwienia. Natomiast jeśli będzie to tylko "spotkanie dla spotkania", to z całą pewnością propaganda rosyjska okrzyknie je zwycięstwem Moskwy, ponieważ Władimir Putin okaże się równorzędnym partnerem do rozmowy - ocenił Przydacz.

. .

Wiceszef MSZ wskazał, że "Stany Zjednoczone w wielu kwestiach w ostatnim roku nadszarpnęły swój wizerunek jako światowego mocarstwa". Przypomniał, że decydujące znaczenie miało tutaj wyjście wojsk z Afganistanu. - Dlatego myślę, że USA nie będą chciały pozwolić na kolejne przesunięcia w zakresie swoich interesów - powiedział. 

Nord Stream 2

Pytany o politykę Joe Bidena względem Moskwy, odniósł się do kwestii Nord Stream 2. - W tej sprawie USA podjęły decyzję, która doprowadziła do tego, że Władimir Putin dostał kolejne narzędzie do swojej geopolitycznej gry. Dziś już widzimy, że to przed czym jako Polska ostrzegaliśmy - rosnące ceny energii, które wpływają na wzrost cen żywności, na inflację, a także podatność Europy na politykę Moskwy - są dziś faktem - podkreślił gość "Sygnałów dnia".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:01 S4_PCM_20211206061534(10168) (online-audio-converter.com).mp3 Wiceszef MSZ Marcin Przydacz o spotkaniu Joe Bidena z Władimirem Putinem (Jedynka/Sygnały dnia)

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

GośćMarcin Przydacz (wiceszef MSZ)

Data emisji: 06.12.2021

Godzina emisji: 7.15

kp

Czytaj także

Rozmowa Sullivan-Soloch. Wyrażono "zdecydowane poparcie dla Polski w obliczu działań Łukaszenki"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 22:30
Doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał telefonicznie z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem. Sullivan wyraził poparcie dla Polski wobec kryzysu migracyjnego wywołanego przez Białoruś. Rozmowa dotyczyła także działań Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe sankcje USA na Białoruś. Rzecznik Białego Domu: działamy wspólnie z UE

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 18:56
USA nakłada nowe sankcje na Białoruś - poinformował Biały Dom. Restrykcje są daleko idące i - jak podały amerykańskie władze - są reakcją na łamanie przez reżim Alaksandra Łukaszenki norm demokratycznych i praw człowieka oraz wywołanie kryzysu migracyjnego.
rozwiń zwiń