"Wiemy, czego oficjalnie chcieli Rosjanie". Soloch po rozmowie Biden - Putin

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 07:40
- Nie będzie żadnego gestu gwarantującego Rosji to, że Ukraina nie będzie kiedyś członkiem NATO, zostało to potwierdzone publicznie przez Joe Bidena - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef BBN Paweł Soloch, pytany o rozmowę prezydentów USA i Rosji. - Rosjanie chcieli wyznaczyć czerwone linie - zaznaczył.

YouTube/Polskie Radio

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozmawiał we wtorek z Władimirem Putinem. Jak poinformował Biały Dom, amerykański przywódca ostrzegł prezydenta Rosji, że inwazja na Ukrainę spowoduje poważne sankcje ekonomiczne, zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy i rozmieszczenie dodatkowych sił na wschodniej flance NATO. 

"Wiemy, czego oficjalnie chcieli Rosjanie"

- Spotkanie Władimira Putina i Joe Bidena to była ważna rozmowa, ale ostatecznych rozstrzygnięć nie przyniosła. Z komunikatów, które płyną po rozmowie i z sygnałów, które otrzymywaliśmy od administracji amerykańskiej, ta rozmowa była określeniem własnych pozycji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef BBN Paweł Soloch.

- Wiemy, czego oficjalnie chcieli Rosjanie - gwarancji, że Ukraina nie znajdzie się w NATO, chcieli wyznaczyć czerwone linie. Wiedzieliśmy wcześniej - i dobrze się stało, że zostało to potwierdzone publicznie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych - że nie będzie żadnego gestu, żadnego aktu gwarantującego Rosji to, że Ukraina nie będzie kiedyś członkiem NATO, bo o tym decydują sojusznicy i kraj zainteresowany - wskazał gość "Sygnałów dnia".

"Amerykanie przygotowani na prośby o zwiększenie obecności"

- Była również poruszona kwestia ewentualnych sankcji i konsekwencji, gdyby do agresji rosyjskiej na Ukrainę doszło, zostały wskazane kierunki wsparcia, jakie Ukraina by otrzymała ze strony USA i sojuszników - zaznaczył szef BBN. 

- To, co ważne dla nas - Amerykanie przekazali Rosjanom, że w razie, gdyby doszło do konfliktu, są przygotowani na prośby ze strony państw frontowych, flankowych NATO o zwiększenie tam swojej obecności. Najbliższe tygodnie przyniosą nam odpowiedź, czy do czegoś takiego dojdzie - przyznał szef BBN.

. .

"Silny sygnał w stronę Rosjan"

- Miejmy nadzieję, że do starcia zbrojnego nie dojdzie, ale jeśli tak się stanie, to nie oznacza, że w najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia z uspokojeniem sytuacji. To jest druga, poważniejsza od tej wiosennej, demonstracja rosyjskiej siły i gotowości do agresji na drugie państwo. Tym razem wygląda to bardziej poważnie i zdecydowanie niż wiosną tego roku, kiedy trwały manewry rosyjskie wokół Ukrainy - przyznał. - USA jako lider państw zachodnich wysłały silny sygnał w stronę Rosjan, a Rosjanie określili swoje oczekiwania - stwierdził Paweł Soloch. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:36 SolochPawel-PR1_2021_12_08_07_14_for_media.mp3 Paweł Soloch: rozmowa Władimira Putina z Joe Bidenem była ważna, ale ostatecznych rozstrzygnięć nie przyniosła ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Czytaj także: 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyGrzegorz Jankowski

GośćPaweł Soloch (szef BBN)

Data emisji: 8.12.2021

Godzina emisji: 7.16


mbl

Czytaj także

Łoziński: Zachód musi działać niezależnie od deklaracji Putina, trzeba wzmocnić wschodnią flankę NATO

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 10:40
- Zachód powinien podjąć kroki niezależnie od deklaracji i obietnic Putina. Wschodnia flanka NATO powinna już dawno zostać wzmocniona - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński z tygodnika "Gość Niedzielny". Gośćmi "Debaty poranka" byli również Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej oraz Patryk Słowik z Wirtualnej Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa prezydentów Rosji i USA. Parafianowicz: Putinowi chodzi o wielką umowę z Bidenem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 13:40
- Pytanie, czy Władimir Putin tak naprawdę chce zagarnąć dwie trzecie Ukrainy, czy może tak naprawdę chodzi mu o wielką umowę z nowym prezydentem Ameryki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Zbigniew Parafianowicz z działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"USA i NATO nie mogą otwarcie mówić, że odpowiedzą wojskowo". Piotrowski o obronie granic Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 19:10
Joe Biden i Władimir Putin rozmawiali podczas wideokonferencji o rosnących napięciach wokół Ukrainy. - Amerykańskie sankcje uważane są za skuteczne, ale byłyby skuteczniejsze, gdyby wszystkie z nich były wprowadzone w koordynacji z Unią Europejską - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń