Wzrośnie akcyza. Tadeusz Kościński poinformował o wysokości cen za alkohol i papierosy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 09:05
Jak powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, z uwagi na wyższą akcyzę butelka 40-proc. wódki będzie droższa o 1,5 zł, butelka wina - o ok. 16 gr. Butelki i puszki piwa podrożeją o 6 gr, paczki papierosów ok. 30 gr, a tzw. wyroby nowatorskie (podgrzewacze do tytoniu) - o złotówkę.

Wyższa akcyza na alkohol i papierosy będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Minister finansów zgodził się, że są to "podwyżki znaczące", ale nie takie, jak "niektórzy podają w mediach, że za butelkę będziemy płacić 50 zł".

- Z naszych kalkulacji wychodzi, że w roku 2027, a więc za 6 lat, butelka wódki będzie kosztowała ok. 28 złotych - poinformował Tadeusz Kościński.

- Spodziewamy się, że na butelce 40-proc. butelki to będzie ok. półtora złotego więcej, na butelce wina - 16 groszy, na butelce czy puszcze wina około 6 groszy. Paczka papierosów wzrośnie cenowo o ok. 30 groszy, a wyroby nowatorskie o około złotówkę - oświadczył szef MF.

Gość Programu 1 Polskiego Radia odniósł się do kwestii udziału podatków od alkoholu i papierosów w budżecie państwa. - W tym roku, od stycznia do końca października, to była ok. 7 proc. budżetu - stwierdził. Zastrzegł jednak, że korzystanie z tych używek wiąże się też z odczuwalnymi kosztami społecznymi.

Tadeusz Kościński powiedział też, jak wygląda struktura podatkowych przychodów państwa. 52 proc. z nich zapewnia VAT. 18 proc. to akcyza, 17 proc. - PIT. Minister finansów oświadczył, że gospodarka radzi sobie z wychodzeniem z pandemicznego kryzysu bardzo dobrze, a podatkowe przychody rosną szybciej, niż się spodziewano.

Posłuchaj
14:22 Tadeusz Kościński.mp3 Minister finansów Tadeusz Kościński o wpływach z akcyzy do budżetu państwa (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Więcej w nagraniu.

. .
* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Tadeusz Kościński, minister finansów.
Data emisji: 8.12.2021
Godzina emisji: 8.15

ms

Czytaj także

"To ogromna zmiana dla wszystkich". Minister finansów o podpisaniu ustawy podatkowej Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 10:24
Podpisanie ustawy podatkowej przez prezydenta oznacza, że Polski Ład wchodzi w życie od 1 stycznia 2022 r. To ogromna zmiana dla wszystkich - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w TVP Info.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE przychyliła się do wniosku Polski. Jest zgoda na zerową stawkę VAT

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 15:05
Polska - tak jak chciała - będzie mogła stosować zerową stawkę podatku VAT na żywność. Ministrowie finansów unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli uzgodnili wstępne porozumienie w sprawie zmiany przepisów dotyczących kwestii podatkowych. Teraz rozpoczną się konsultacje z Europarlamentem, a sfinalizowanie procedur zakończy się wiosną.
rozwiń zwiń