Tarcza antyinflacyjna przedłużona? Deklaracja ministra finansów

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 09:31
Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że działanie tzw. tarczy antyinflacyjnej może zostać przedłużone, jeśli "będzie taka konieczność".

Sejm zajmie się dziś projektami zawartymi w tarczy antyinflacyjnej - dodatkiem osłonowym oraz zmianami stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe. Założenia tarczy mają zahamować wzrosty cen.

Główne rozwiązania mają obowiązywać w okresie od stycznia do marca przyszłego roku. Na pytanie, czy rząd przewiduje przedłużenie ich trwania, Tadeusz Kościński odparł: "jak najbardziej".

- Premier Mateusz Morawiecki mówił, że to pierwsza taka tarcza. Jeśli będzie taka konieczność, dalej inflacja będzie na bardzo wysokim poziomie, to musimy pomóc biedniejszym i na pewno będziemy rozważać, jak dalej możemy pomagać - oświadczył na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Tarcza antyinflacyjna. Co zakłada?

Szef Ministerstwa Finansów dodał, że cała tarcza będzie kosztować około 10 miliardów złotych.

Ustawy wchodzące w skład tarczy przewidują między innymi obniżenie opodatkowania gazu ziemnego, energii elektrycznej i paliw, a także wprowadzenie dodatku osłonowego dla rodzin. Obniżka opodatkowania gazu ziemnego i ciepła systemowego ma obowiązywać w pierwszym kwartale przyszłego roku, a obniżka opodatkowania paliwa do maja. 

Posłuchaj
14:22 Tadeusz Kościński.mp3 Minister finansów o ew. przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej (Sygnały dnia/Jedynka)

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

. .
* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Tadeusz Kościński, minister finansów.
Data emisji: 8.12.2021
Godzina emisji: 8.15

ms

Czytaj także

Tarcza antyinflacyjna. Karpiński: obniżenie podatku pozytywnie wpłynie na rachunki podstawowe

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 15:26
- Obniżenie podatku wpłynie pozytywnie na rachunki podstawowe i tym samym zapewne korzystnie wpływie na rozwój zarówno sektora turystycznego, jak i pozostałych sektorów gospodarki - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki. 
rozwiń zwiń