Zamknięte niektóre obiekty, zmniejszone limity gości. Nowe obostrzenia w związku z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:07
Od 1 marca rząd chce wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych. Od 15 grudnia, z wyjątkiem 31.12 i 1.01, będą zamknięte dyskoteki i kluby. Z 50 do 30 proc. zostanie zmniejszony limit miejsc m.in. w restauracjach, hotelach, kinach i kościołach.
Minister zdrowia Adam Niedzielski (na ekranie), wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (P) i Główny Inspektor Sanitarny wz. Krzysztof Saczka (L) przedstawili nowe obostrzenia epidemiczne m.in. w okresie świątecznym
Minister zdrowia Adam Niedzielski (na ekranie), wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (P) i Główny Inspektor Sanitarny wz. Krzysztof Saczka (L) przedstawili nowe obostrzenia epidemiczne m.in. w okresie świątecznymFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
 • Zmniejszone limity, ale osoby zaszczepione nie są wliczane.
 • Planowane szczepienia obowiązkowe.
 • Mają być zmiany w prawie pracy.

W związku z rozwojem epidemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia ogłosiło szereg nowych obostrzeń epidemicznych.

Nowe limity i nauka zdalna w szkołach

od 15 grudnia, z wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia, będą zamknięte dyskoteki i kluby. Z 50 do 30 proc. zostanie zmniejszony limit miejsc m.in. w restauracjach, hotelach, kinach i kościołach. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że nowe limity nie będą dotyczyły osób zaszczepionych. Także od połowy grudnia obowiązkowe będą testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy. - To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski zakomunikował, że od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i średnich obowiązuje nauka zdalna. - Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym - podkreślił. Przedszkola i żłobki będą pracowały normalnie.

Mają być szczepienia obowiązkowe

Od 1 marca szczepienia dla pracowników służby zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych będą obowiązkowe. Minister powiedział, że dobiegają końca prace nad ustawą, zezwalającą pracodawcy na kontrolę zdrowia epidemicznego pracowników. Pracodawca może zlecić pracownikowi przeprowadzenie testu na koronawirusa. - Po to, żeby budować bezpieczne środowisko pracy - wyjaśnił. Testy dla obywateli polskich mają być darmowe. Po 1 marca będzie to już szczepienie, które jest "wymagane jako spełnienie warunków pracy".

Pulmonolog dr Tomasz Karauda, ze szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi, uważa, że nowe obostrzenia nie są radykalne, ale - jego zdaniem - wśród nich jest wiele ciekawych pomysłów, które szybko trzeba wprowadzić w życie. - I każdy z tych pomysłów będzie się realnie przyczyniał do zmniejszenia liczby obserwowanych zakażeń - ocenia. Mówi, że lekarze mogą tylko wspierać te działania.

Wszystkie osoby przylatujące spoza strefy Schengen muszą wykonać test na COVID-19 (nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem; test PCR lub antygentowy).

Posłuchaj
02:35 jedynka-8-12-2021-sygnały-dnia-obostrzenia.mp3 Nowe obostrzenia covidowe (Sygnały dnia/Jedynka)

 

PEŁNA LISTA OBOSTRZEŃ

Od 15 grudnia: 

 • obniżenie limitów z 50 do 30 proc. w restauracjach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych (zwiększenie tego limitu może nastąpić tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę);
 • zakaz konsumpcji w kinach;
 • zamknięcie dyskotek, klubów i obiektów udostępniających miejsca do tańczenia; 
 • ograniczenie limitu w transporcie zbiorowym do 75 proc.;
 • obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 (bez względu na posiadany certyfikat covidowy);
 • wszystkie osoby przylatujące spoza strefy Schengen muszą wykonać test na COVID-19 (nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem; test PCR lub antygentowy).

W kolejnych terminach:

 • od 20 grudnia do 9 stycznia zdalna nauka w szkołach podstawowych i średnich;
 • 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności w lokalach zamkniętych do 100 osób (z wyłączeniem zaszczepionych);
 • od 1 marca możliwy obowiązek szczepień dla trzech grup zawodowych: medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk 

Data emisji: 8.12.2021 r. 

Godzina emisji: 7.44

IAR/ag


Czytaj także

Maseczki, testy, certyfikaty odpowiedzią na wzrost zakażeń koronawirusem. Europa zaostrza restrykcje

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 08:08
Kraje Europy zmagają się z kolejną falą koronawirusa. Metodami zaradczymi są nowe nakazy dot. noszenia maseczek, częstsze wymaganie paszportu covidowego i nieuznawanie testów. Zmiany dotyczą turystyki, szkół, handlu czy gastronomii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wkrótce zamknięcie klubów i dyskotek. Wiceminister rozwoju: rząd przygotuje dla nich pakiet osłonowy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 10:03
Jak powiedziała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, rząd przygotowuje specjalny pakiet osłonowy dla przedsiębiorstw dotkniętych lockdownem. Wsparcie obejmie między innymi kluby, dyskoteki, sale taneczne oraz inne miejsca, które będą zmuszone do zawieszenia działalności.
rozwiń zwiń