Jak bezpiecznie jeździć autem podczas zimy? Eksperci podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:24
Zimowe warunki wymagają odpowiedniego przygotowania się do jazdy samochodem. Niektórzy kierowcy dobrze o tym wiedzą i zapisują się na zajęcia z doskonalenia techniki jazdy. - Chciałem sprawdzić się w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach i zobaczyć, jak moje auto zachowa się w nagłych sytuacjach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kursant z Lublina. O czym powinniśmy pamiętać, kiedy zimą wyjeżdżamy na drogi? Podpowiadają eksperci.
Kierując samochodem musimy pamiętać o warunkach panujących na drodze
Kierując samochodem musimy pamiętać o warunkach panujących na drodzeFoto: LeManna/shutterstock
  • Jako kierowca każdy z nas powinien wiedzieć, jak zachować się na drodze. Zimowe warunki potrafią jednak zaskoczyć
  • Droga hamowania na śliskiej nawierzchni i czas reakcji maleją w oczach
  • Podczas trudnych sytuacji na drodze nie można panikować

Krzysztof Ćwikliński, instruktor nauki jazdy, już na samym wstępie wskazuje na źle zapięty pas. - On wtedy nie przytrzyma ciała, tylko będzie zapierał się na kurtce. Pas biodrowy musi przylegać do biodra i nie może być zapięty na kurtce, ponieważ zostaje wolna przestrzeń - wyjaśnia.

Ekspert Jedynki przypomina również kursantom, że na drodze "trzeba po prostu przestrzegać przepisów ruchu drogowego". Z tego powodu, że już mała różnica w prędkości zwiększa drogę hamowania - szczególnie przy złych warunkach atmosferycznych.

- Najczęstszym błędem kierowców jest brak świadomości, że przy ABS-ie naszym zadaniem jest wytworzenie dużego ciśnienia w układzie hamulcowym. Musimy bardzo mocno docisnąć hamulec i wtedy mamy pewność, że system zadziała we właściwy sposób - twierdzi z kolei Jakub Jankowski, instruktor techniki jazdy.

- Jeżeli jedziemy 50 km/h, to w ciągu sekundy przejeżdżamy blisko 14 metrów, czyli długość naczepy tira - dodaje.

Posłuchaj
03:56 Jedynka/Sygnały dnia - 8.12.2021 samochody Jeżeli jedziemy 50 km/h, to w ciągu sekundy przejeżdżamy blisko 14 metrów, czyli długość naczepy tira. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać podczas jazdy samochodem? (Jedynka/Sygnały dnia)

Nie można panikować

Instruktor podczas zajęć przeprowadził z kierowcą ćwiczenie, podczas którego osoba za kierownicą musiała zatrzymać samochód przy prędkości 60 km/h, ale jednocześnie ominąć podczas hamowania wodę znajdującą się na placu.

- Zabujało nam samochodem i wypadliśmy w lewą stronę. Gdyby była to droga, już zahaczylibyśmy o lewe pobocze. Bardzo częstym błędem jest to, że kierowcy panikują w takiej sytuacji. Trudno tutaj nie spanikować, ponieważ sytuacja nas zaskakuje, natomiast świadomość, którą wytwarzamy podczas szkolenia, powoduje, że myślimy trochę inaczej w sytuacji zaskoczenia - zwraca uwagę Jakub Jankowski.

W takim przypadku ważne jest odpowiednie naciśnięcie hamulca, jak również właściwy ruch kierownicy. - Nie walczę z kierownicą, tylko reaguję nią w sposób precyzyjny. Przede wszystkim pokazuję kierunek, w którym chcę pojechać. Kiedy ruch był bardzo gwałtowny, to koła były całkowicie wykręcone nawet do skrajnego położenia. Generalnie zrywamy wtedy przyczepność osi, która steruje samochodem - tłumaczy.

Źródło: SPALONE KOLA/Nie spiesz się zimą. Tak kończą się zimowe poślizgi

Jak układamy rękę?

Warto także wiedzieć, w jaki sposób ułożyć ręce na kierownicy. Jeżeli rękę włożymy do środka, w niektórych sytuacjach może to skończyć się dla nas dość kiepsko.

- Jeśli teraz będziemy najeżdżali na krawężnik, gdziekolwiek podczas parkowania trafi się dołek, to w tym momencie palce mogłyby zostać wybite, gdy kierownica odbije. Poza tym, jeżeli dojdzie do zderzenia, ktoś w nas uderzy, a mamy rękę w środku kierownicy, to ręka zostanie wyłamana - zauważa Krzysztof Ćwikliński.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Tomasz Maczulski

Data emisji: 8.12.2021 

Godzina emisji: 6.48

DS


Zobacz więcej na temat: zima samochody bezpieczeństwo

Czytaj także

Powódź i susza - jak zapobiegać? Jak z nimi walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 10:12
Położenie geograficzne naszego kraju sprawia, że każdego roku przychodzi nam się mierzyć zarówno z powodzią, jak i z suszą. To dwa różne, ale połączone zjawiska, z którymi trzeba walczyć i zapobiegać im.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamknięte niektóre obiekty, zmniejszone limity gości. Nowe obostrzenia w związku z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:07
Od 1 marca rząd chce wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych. Od 15 grudnia, z wyjątkiem 31.12 i 1.01, będą zamknięte dyskoteki i kluby. Z 50 do 30 proc. zostanie zmniejszony limit miejsc m.in. w restauracjach, hotelach, kinach i kościołach.
rozwiń zwiń