TSUE nalicza kary za Turów. Anna Moskwa: są absurdalne, nie wykonaliśmy żadnego przelewu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 09:26
- Jednoosobowe orzeczenie TSUE nie wskazuje na jakąkolwiek proporcjonalność i sprawiedliwość, zwłaszcza absurdalne są słowa o natychmiastowym zamknięciu Turowa - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

YouTube/Polskie Radio

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu br. Prowadził je minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a następnie Anna Moskwa. Przerwane 30 września rozmowy zostały wznowione 5 listopada br. Z uwagi na proces tworzenia się nowego rządu w Czechach, nie były kontynuowane.

Jak zaznaczyła Anna Moskwa, "po 18 rundach spotkań z Czechami, gdzie wszystko było gotowe i został tylko mały punkt do negocjacji zabrakło determinacji ze strony czeskiej". - Te negocjacje mogły zakończyć się powodzeniem, z naszej strony była pełna otwartość - powiedziała.

"Kary naliczane przez TSUE ws. Turowa są absurdalne"

W rozmowie z Polskim Radiem minister klimatu i środowiska przyznała, że "umowa z Czechami ma uporządkować relacje pomiędzy krajami ws. Turowa w zakresie wymiany informacji co do jakości powietrza oraz wody jak i ich badania". - Jest tam też część finansowa i zobowiązanie do natychmiastowego wycofania naszego sporu z TSUE - mówiła.

20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Posłuchaj
20:03 moskwam3_for_media.mp3 Anna Moskwa: kary naliczane przez TSUE ws. Turowa są absurdalne, nie wykonaliśmy żadnego przelewu (Sygnały dnia/Jedynka)

Zdaniem Anny Moskwy "kary naliczane przez TSUE ws. Turowa - czyli 500 tys. euro dziennie - są absurdalne i nasze ministerstwo nie wykonało żadnego przelewu". - Jednoosobowe orzeczenie TSUE nie wskazuje na jakąkolwiek proporcjonalność i sprawiedliwość, zwłaszcza absurdalne są słowa o natychmiastowym zamknięciu Turowa - dodała.

Więcej w nagraniu.

. .
* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska
Data emisji: 9.12.2021
Godzina emisji: 8.15

db

Czytaj także

Minister klimatu i środowiska o umowie ws. Turowa: Czechy mogą tylko stracić, jeśli jej nie podpiszą

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 00:15
Jak oświadczyła szefowa resortu klimatu i środowiska negocjowana umowa ws. KWB Turów zabezpiecza to, "co podnosiła strona czeska" i jest korzystna dla rejonu transgranicznego oraz społeczeństwa. Anna Moskwa oceniła, że do doprecyzowania porozumienia pozostały "dwa małe punkty". 
rozwiń zwiń