Koronawirus w Polsce. Wiceszef MZ podał liczbę nowych zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 07:17
Minionej doby w Polsce potwierdzono 27 458 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zmarły 562 osoby.

- To około 100 przypadków więcej niż tydzień temu (wówczas było to 27 356 infekcji - red.) - stwierdził wiceminister zdrowia. - To pokazuje, że osiągnęliśmy już pewną stabilizację, ale martwi mnie to, że niestety na dość dużym poziomie - oświadczył.

Koronawirus w Polsce. Minionej doby 562 zgony

Waldemar Kraska mówił, że tym, co martwi go jednak najbardziej, jest liczba ofiar śmiertelnych COVID-19. - Takich osób jest 562. Naprawdę, to 562 niepotrzebnie zmarłych - ocenił. Zaapelował o zaszczepienie się, bo stanowi to podstawę w walce z koronawirusem.

Na pytanie o to, na jakim poziomie czwartej fali koronawirusa jest Polska, gość Programu 1 Polskiego Radia odparł: "Myślę, że jesteśmy na szczycie". - Tylko, jak wielu ekspertów podkreślało, ten szczyt może nie być niestety jednorazowym pikiem, ale utrzymywać się kilkanaście dni - stwierdził.

Wiceminister zdrowia: czwarta fala hamuje

- Mamy już z wielu województw sygnały, że liczba nowych przypadków zdecydowanie spada - mówił wiceszef MZ. Wymienił w tym kontekście województwa: podlaskie, lubelskie, podkarpackie i mazowieckie. Również, jak wskazał, współczynnik reprodukcji wirusa zbliża się do poziomu 1, wynosi obecnie 1,03. 

Wiceminister powiedział, że widać zatem, iż "czwarta fala hamuje". Niemniej liczba zakażeń jest duża, przez co wiele osób trafia do szpitala. - To ponad 23 tys. hospitalizowanych pacjentów. To pacjenci, jak określają lekarze, najczęściej w stanie dość poważnym, którzy bezpośrednio trafiają pod tlenoterapię, nierzadko też na oddział intensywnej terapii - zauważył.

"Zgłaszajmy się wcześniej"

Gość Programu 1 Polskiego Radia zaapelował: "Nie czekajmy do ostatniej chwili, zgłaszajmy się wcześniej, czy do szpitala, czy do lekarza rodzinnego".

Wiceminister zdrowia odniósł się także do doniesień medialnych portalu Onet nt. projektu nowych restrykcji wobec niezaszczepionych. - To nie jest prawda, takie prace nie trwają, nie wiem, dlaczego portal z taką lubością straszy Polaków, tu trzeba inaczej postępować, nie straszymy, ale namawiamy do szczepień - podkreślił Waldemar Kraska.

. .

Wyjaśnił, że nie ma prac także nad przeniesieniem dzieci niezaszczepionych na naukę zdalną. - Nie ma takiego pomysłu, chcemy, aby dzieci po przerwie świątecznej wróciły do nauki stacjonarnej, to bardzo ważne, aby młodzież miała kontakt z rówieśnikami, nauczycielami - zaznaczył.


Posłuchaj
19:32 PR1_SD_2021_12_09-07-15-00_for_media.mp3.mp3 Waldemar Kraska: minionej doby w Polsce potwierdzono 27 458 nowych przypadków zakażenia koronawirusem (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Czytaj także:

*** 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 9.12.2021

Godzina emisji: 7.15

ms/pg

Czytaj także

Ile było w Polsce niepożądanych odczynów poszczepiennych? Wiceminister zdrowia przedstawił dane

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 19:10
- Po podaniu ponad 43 milionów szczepionek przeciw COVID-19 odnotowano 16 tysięcy niepożądanych odczynów, z czego potwierdzonych i zweryfikowanych 13 tysięcy - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń