Czterodniowy tydzień pracy? Polacy są "za"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 13:58
Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że Polacy w roku 2021 przepracowali średnio 1766 godzin, podczas gdy Niemcy o 434 godziny mniej. Czy czterodniowy tydzień pracy to pomysł, który w naszym kraju znalazłby szerokie poparcie?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/shutterstock

W lipcu media podały informację, że na Islandii zdecydowano się wprowadzić czterodniowy tydzień pracy. Przeprowadzone wcześniej eksperymenty dały zadowalające wyniki. A czy taki pomysł przyjąłby się w Polsce? Z badań wynika, że aż 68 proc. rodaków, popiera takie rozwiązanie. - To konsekwencja medialnych informacji na temat poszczególnych państw wprowadzających tego typu rozwiązania - mówi Monika Banaś z jednej z agencji rekrutacyjnych.

Czterodniowy tydzień pracy: czy dla wszystkich?

Efekty eksperymentu zakładającego czterodniowy tydzień okazały się pozytywne. Produktywność pracowników nie spadła, a dodatkowo wzrosło ich zadowolenie. - Te aspekty wpływają na to, że takie rozwiązanie wydaje się coraz bardziej atrakcyjne - przekonuje Monika Banaś. A jednak sprawa nie jest taka prosta. W wielu zawodach to rozwiązanie nie byłoby łatwe do wdrożenia. - Ja pracuję w szpitalu, więc trochę inaczej to wygląda - mówi jedna z uczestniczek sondy.

Problem z czterodniowym tygodniem pracy mógłby pojawić się w usługach. Polacy przyzwyczaili się do działających regularnie salonów fryzjerskich i do kurierów dostarczających paczki przez sześć dni w tygodniu. - Praca zdalna też wydaje się zjawiskiem powszechnym, ale tak naprawdę dotyczy około 20 proc. pracowników. Podobnie wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy objęłoby zapewne jedynie część zatrudnionych - tłumaczy Monika Banaś.

Czterodniowy dzień pracy. A jednak mrzonka?

Obecnie rynek cierpi na poważny brak pracowników. Czterodniowy tydzień pracy mógłby jedynie pogłębić ten problem. - Jeżeli tym pracownikom, którzy już pracują, skrócilibyśmy tydzień pracy, to ten brak byłby bardziej dotkliwy - nie ma wątpliwości Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy z Konfederacji Lewiatan. Co więcej, w przypadku niezmienionej wysokości wynagrodzeń pracownicy musieliby zwiększyć wydajność. A to nie jest możliwe w każdej branży. - Nie jest możliwe, żeby np. murarz w 80 proc. czasu wykonał 100 proc. roboty, którą w tej chwili wykonuje w ciągu pięciu dni - dodaje gość "Sygnałów dnia".


Posłuchaj
03:32 PR1_AAC 2021_12_10-07-47-01.mp3 Czterodniowy dzień pracy. Czy ten pomysł sprawdziłby się w Polsce? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzą: Daniel Wydrych i Katarzyna Gójska

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 10.12.2021 

Godzina emisji: 7.47

mg

Czytaj także

Jak znaleźć swoje miejsce na rynku pracy po pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 11:50
Pandemia COVID-19 mocno osłabiła rynek pracy. Coraz więcej osób poszukujących zajęcia to ludzie młodzi. Czy w najbliższych miesiącach istnieje szansa na powrót do sytuacji sprzed koronawirusa? 
rozwiń zwiń