- Właściwie nawodniona ziemia to żyzne plony, dlatego szczególnie na terenach wiejskich trzeba wprowadzać rozwiązania proretencyjne - powiedział w Programie 1 Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.
- W miastach główny problem to powszechna "betonoza". Mieszkańcy gromadzą też zbyt mało wód opadowych.
- Zielone dachy, podziemne zbiorniki retencyjne na osiedlach - rozwiązań przyjaznych dla środowiska jest dużo
- Właściwie nawodniona ziemia to żyzne plony, dlatego szczególnie na terenach wiejskich trzeba wprowadzać rozwiązania proretencyjne. Przypomnę, że my - jako Wody Polskie - mamy program rozwoju retencji korytowej - powiedział w Programie 1 Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.
Retencja korytowa polega na zatrzymaniu wody w ciekach wodnych, kanałach i rowach melioracyjnych. Dzięki budowie i odbudowie urządzeń piętrzących spowalnia się spływ wód, zwiększając retencję w korycie rzecznym. Następuje wzrost poziomu wód gruntowych, poprawa mikroklimatu i bioróżnorodności przy zachowaniu przepływów środowiskowych w okresach niżówkowych w ciekach.
- Trzeba też zabiegi agrokultury, zabiegi rolne, jak również sposoby gospodarki rolnej poprzez sadzenie odpowiednich upraw przystosować do zmieniających się warunków klimatycznych - dodał Daca.
Wszędzie ten beton
W aglomeracjach, przez powszechną "betonozę", coraz częściej mamy do czynienia z powodziami błyskawicznymi. Jak podkreślił rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel, nowoczesne miasto powinno być piękną, zieloną oazą. - Jesteśmy takim przykładem "betonozy", jeśli chodzi o nasz kraj. Centra, ryneczki, kiedyś zielone, są zabetonowanymi "patelniami" - zauważył.
Kieruzel wskazał, że mieszkańcy powinni zbierać wodę. - Polacy gromadzą ok. 6,5 proc. wód opadowych, co na tle Unii Europejskiej wygląda blado - średnia wynosi ok. 20 proc. - wyjaśnił.
Co jeszcze można zrobić?
Rozwiązań przyjaznych dla środowiska jest dużo.
- Zielone dachy, podziemne zbiorniki retencyjne na osiedlach, by tych wód opadowych nie kierować bezpośrednio do kanalizacji ogólnospławnej czy deszczowej, bo ona i tak ich nie pomieści. Trzeba je łapać, "podczyszczać" i wykorzystywać na cele np. podlewania ogródków - wytłumaczył Daca.
Tego typu rozwiązania pomagają zmniejszyć ryzyko suszy, a przy okazji zasilają wody gruntowe. Dodatkowo, w przypadku nawalnego deszczu, skutecznie zapobiegają podtopieniom.
Więcej informacji na temat walki z niebezpiecznymi zjawiskami hydrologicznymi można znaleźć na stronach: stopsuszy.pl i stoppowodzi.pl
02:15 Jedynka/Sygnały dnia - 10.12.2021 czyste wody Retencja - najlepsza metoda na susze i gwałtowne powodzie (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także:
Stop suszy! Kampania społeczna Profil: Wody Polskie
Stop Powodzi. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o powodzi Profil: Wody Polskie
***
Specjalny cykl "Czyste wody" realizujemy w środy i piątki we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. W tym odcinku poruszyliśmy temat retencji.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Jego misja to: ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, racjonalne gospodarowanie wodami dla ochrony naszych zasobów wodnych, w tym również zrównoważone wykorzystanie i ochrona wód Morza Bałtyckiego.
***
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzą: Katarzyna Gójska i Daniel Wydrych
Autorka materiału: Klaudia Porębska
Data emisji: 10.12.2021
Godzina emisji: 8.40
kk