Ranking najbardziej wpływowych naukowców na świecie. Badacze z Polski docenieni

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 12:00
21 badaczy z Olsztyna znalazło się w rankingu najbardziej wpływowych naukowców na świecie. Zestawienie jest opracowywane przez Stanford University i wydawnictwo Elsevier, które publikuje je w prestiżowym magazynie "PLOS Biology". Ranking objął ponad 100 tysięcy naukowców z całego świata, którzy zostali podzieleni na 22 dziedziny naukowe i 176 dyscyplin.
Polscy naukowcy z Olsztyna zostali docenieni w prestiżowym rankingu
Polscy naukowcy z Olsztyna zostali docenieni w prestiżowym rankinguFoto: Gorodenkoff/shutterstock
  • Ranking najlepszych naukowców na świecie prestiżowego magazynu "PLOS Biology" objął ponad 100 tysięcy badaczy
  • - Dla mnie jest to bardzo duże wyróżnienie, ponieważ pierwszy raz znalazłam się na tej liście. Jestem pierwszą kobietą z mojego Instytutu i jednocześnie jestem przedstawicielem młodszego pokolenia, które w ten sposób zostało wyróżnione w moim środowisku w Olsztynie - komentuje dr hab. Agnieszka Wacławik z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie
  • W zestawieniu znaleźli się m.in. prof. Andrzej Siwicki i prof. Lech Polkowski

W rankingu sklasyfikowano 8 naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie oraz 13 z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Kolejny raz w zestawieniu znajduje się prof. Andrzej Siwicki, kierownik Katedry Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej. - Katedra zajmuje się doskonaleniem metod ochrony zdrowia ryb, a przez to ochrony zdrowia człowieka. Badania dotyczą przede wszystkim stosowania naturalnych biopreparatów w leczeniu chorób wirusowych i bakteryjnych w celu eliminacji antybiotyków i innych chemioterapeutów. To od razu przekłada się na zdrową żywność - mówi.

Badania prowadzone są również pod kątem szczepionek i autoszczepionek dotyczących chorób bakteryjnych. Po to, żeby również wyeliminować antybiotyki podczas leczenia. Do tego dochodzi poszukiwanie nowych możliwości w produkcji środków dezynfekcyjnych.

Posłuchaj
03:19 Jedynka/Sygnały dnia - 10.12.2021 naukowcy Ranking najlepszych naukowców na świecie został podzielony na dwie listy. Jakie? (Jedynka/Sygnały dnia)

Najpierw matematyka, później informatyka

Na liście wyróżnionych naukowców jest też prof. Lech Polkowski, kierownik Katedry Metod Matematycznych Informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki. Jak sam przyznaje, w jego karierze naukowej najpierw była matematyka, a później informatyka.

- Zająłem się właśnie trochę informatyką, ale szczególnie była to teoria systemów decyzyjnych. Włączyłem się w prace zespołu pana prof. Pawlaka - wyjaśnia.

Prof. Lech Polkowski jest też autorem m.in. teorii granulowania wiedzy i teorii sterowania robotami mobilnymi. Najlepsze prace prof. Lecha Polkowskiego cytowane są ponad 1000 razy każda.

Młode pokolenie naukowców

W rankingu amerykańskiego Stanford University znalazło się także 8 naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

- Dla mnie jest to bardzo duże wyróżnienie, ponieważ pierwszy raz znalazłam się na tej liście. Jestem pierwszą kobietą z mojego Instytutu i jednocześnie jestem przedstawicielem młodszego pokolenia, które w ten sposób zostało wyróżnione w moim środowisku w Olsztynie. Celem moich badań jest zrozumienie sekwencji zdarzeń na poziomie komórkowym i molekularnym podczas newralgicznych etapów ciąży u wszystkich gatunków ssaków. Te etapy wykazują wiele podobieństw - mówi dr hab. Agnieszka Wacławik.

Ranking najlepszych naukowców na świecie został podzielony na dwie listy. Pierwsza obejmuje dorobek naukowy z całego okresu pracy zawodowej danego badacza, a druga dotyczy tylko i wyłącznie 2000 roku.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Katarzyna GójskaDaniel Wydrych

Autor materiału: Marek Lewiński (Polskie Radio Olsztyn)

Data emisji: 10.12.2021

Godzina emisji: 6.46

DS

Czytaj także

Jak bezpiecznie jeździć autem podczas zimy? Eksperci podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:24
Zimowe warunki wymagają odpowiedniego przygotowania się do jazdy samochodem. Niektórzy kierowcy dobrze o tym wiedzą i zapisują się na zajęcia z doskonalenia techniki jazdy. - Chciałem sprawdzić się w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach i zobaczyć, jak moje auto zachowa się w nagłych sytuacjach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kursant z Lublina. O czym powinniśmy pamiętać, kiedy zimą wyjeżdżamy na drogi? Podpowiadają eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Retencja - najlepsza metoda na susze i gwałtowne powodzie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 09:31
Zarówno w miastach, jak i na wsiach należy wprowadzać rozwiązania, które pomogą racjonalnie gospodarować wodą.
rozwiń zwiń