Maląg: troszczymy się, aby minimalna i przeciętna emerytura rosły. Polski Ład wprowadza kolejne zachęty

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 08:47
- Będziemy głęboko analizować projekt emerytur stażowych. Troszczymy się, aby minimalna i przeciętna emerytura rosły i tak się rzeczywiście dzieje - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

We wtorek Sejm ma przystąpić do pierwszego czytania obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt dotyczy wprowadzenia do polskiego systemu prawnego emerytury przysługującej wyłącznie z tytułu osiągniętego okresu ubezpieczenia tj. emerytury stażowej, dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., czyli osób objętych nowym systemem emerytalnym, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

. .

Marlena Maląg zaznaczyła, że "będziemy głęboko analizować projekt emerytur stażowych". - Troszczymy się, aby minimalna i przeciętna emerytura rosła i ona rzeczywiście rośnie, ale jest uzależniona od odłożonych składek - przyznała minister rodziny i polityki społecznej.

- Przywróciliśmy wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, co jest przywilejem. Polski Ład wprowadza kolejne zachęty dla osób, które chcą dłużej pracować. Osoby, które ukończą wiek emerytalny i będą dalej pracować, nie pobierając emerytury, nie będą miały pobieranego podatku do limitu 85 tysięcy złotych, plus kwota wolna od podatku do 35 tysięcy złotych  - dodała Maląg.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:42 malągmp3_for_media.mp3 Marlena Maląg: troszczymy się, aby minimalna i przeciętna emerytura rosła. Polski Ład wprowadza kolejne zachęty (Sygnały dnia/Jedynka)

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Piotr Gociek
Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 14.11.2021
Godzina emisji: 08.15

dn

Czytaj także

Maląg: polityka państwa musi się skupiać przede wszystkim na wspieraniu rodziny

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 08:40
- Rodziny odczuwają poprawę sytuacji ekonomicznej, a więc mogą decydować się na kolejne dzieci. Polityka państwa musi się skupiać przede wszystkim na wspieraniu rodziny - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
rozwiń zwiń