Zerowy VAT na żywność. Minister finansów mówi, kiedy obniżka może wejść w życie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 08:47
- Spodziewam się, że od 1 lutego żywność będzie o pięć proc. tańsza - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński. Według medialnych doniesień, Komisja Europejska wyraziła zgodę na zerowy VAT na żywność. 

Jak donosi RMF FM, Komisja Europejska zgodzi się na zerową stawkę VAT na żywność. Obniżkę postulował polski rząd, wniosek w tej sprawie skierował do Komisji Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. Nieoficjalne informacje skomentował na antenie radiowej Jedynki minister finansów Tadeusz Kościński. 

- To na razie nieoficjalna wiadomość, ale widać, że prośba premiera Mateusza Morawieckiego została przychylnie rozpatrzona przez Komisję - powiedział minister.

Kościński zastrzegł, że "nie wie jeszcze, od jakiej dokładnie daty będą obowiązywać obniżki". - Spodziewam się, że te regulacje wejdą w życie nie wcześniej niż 1 lutego, ponieważ trzeba przerejestrować kasy fiskalne, a te zmiany na rynku wymagają trochę czasu - wyjaśnił. - Ale od 1 lutego żywność powinna być tańsza o pięć proc. - zadeklarował.  

Co z VAT-em na paliwo?

Poza zerową stawką VAT na żywność polski rząd postulował także obniżenie podatku na paliwa silnikowe. - Wnioskujemy do KE o obniżenie podatku z 23 proc. na 8 proc. - przypomniał szef resortu finansów. - Tutaj ta dyskusja idzie trudniej niż w przypadku VAT na żywność - przyznał. - Ale mam nadzieję, że Komisja zrozumie, jaka jest sytuacja w Polsce i uzyskamy zgodę na obniżenie podatku - dodał.

. .

Pytany o wzrost cen prądu, Kościński powiedział, że "sytuacja mogła być dużo gorsza" i wskazał jako jedną z przyczyn funkcjonowanie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS). - Komponentem ceny energii elektrycznej jest w 60 proc. ETS. On winduje te ceny bardzo wysoko - zaznaczył.

Jako przyczynę wzrostu cen gazu wskazał "sąsiadów na Wschodzie", którzy "przykręcili kurek". - Akurat Polska ma rekordowo wysokie zapasy gazu, ale cena będzie szła w górę. Nie mamy żadnej możliwości w Polsce, żeby na to wpłynąć - powiedział minister.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
14:04 S4_PCM_20211222071517(6172) (online-audio-converter.com).mp3 Minister finansów Tadeusz Kościński o obniżce cen żywności (Sygnały dnia/Jedynka)
 
* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Tadeusz Kościński (minister finansów)
Data emisji: 22.12.2021
Godzina emisji: 8.15

kp

Czytaj także

Tarcza antyinflacyjna przedłużona? Deklaracja ministra finansów

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 09:31
Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że działanie tzw. tarczy antyinflacyjnej może zostać przedłużone, jeśli "będzie taka konieczność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy nastąpi szczyt inflacji? Tadeusz Kościński podał termin

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 09:02
Jak powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, rząd spodziewa się szczytu inflacji w styczniu i lutym. Gdyby jednak zjawisko to się utrzymywało, jest "otwarta możliwość", by kontynuować rozwiązania dot. tarczy antyinflacyjnej.
rozwiń zwiń