Rosja zaatakuje Ukrainę? Saryusz-Wolski: prawdopodobieństwo wzrasta

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 07:54
- Rosja czekała na mróz, na to, aż zamarznie ziemia, bo wtedy można dokonać inwazji ciężkim sprzętem, i skorzystała z tego, że słaba jest i Europa, i Ameryka - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia, Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.

Gość "Sygnałów dnia" pytany był o sytuację geopolityczną, między innymi o działania Rosji przy granicy z Ukrainą. Jak ocenił, wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą jest "narastająco prawdopodobna".

- Fakty na lądzie, morzu, z punktu widzenia wojskowego, rodzaj koncentracji, wskazują na to, że jest pełna gotowość i nieprzypadkowo Amerykanie wycofują swoich obywateli z terytorium Ukrainy - powiedział Jacek Saryusz-Wolski.

Presja na USA i NATO

- Wskazują tak wszystkie oznaki sygnalizowane przez czynniki polityczne i wywiadowcze amerykańskie, również takie fakty jak postawienie w stan gotowości bojowej armii szwedzkiej i wiele, wiele innych militarnych znaków. Czy to się dokona na pewno? Nie wiemy, ale to element presji, by druga strona przyjęła warunki zaporowe w postaci porozumienia USA-Rosja-NATO, w którym NATO przyrzeka, że się nie będzie rozszerzało i wycofa wojska ze wsch. flanki - dodał.

Jak ocenił europoseł, USA niepotrzebnie dyskutują z Rosją, a sygnał, jakim jest podjęcie rozmów ws. warunków porozumienia, jest niepokojący. - Może być podjęta próba - a nie mam wielkiego zaufania do administracji Bidena - żeby jakieś minikoncesje Rosji dać, zgodnie ze skompromitowaną, ale funkcjonującą myślą polityki zachodniej, że Rosję da się ugłaskać - zaznaczył.

Rosyjski szantaż

Polityk mówił, że aktualna sytuacja jest bardzo skomplikowana i niebezpieczna, tym bardziej, że do wywierania presji Rosja wykorzystuje dostawy gazu, jak obecnie wstrzymany przepływ przez gazociąg jamalski. - Rosja ma w garści odbiorców zachodnich, w pierwszym rzędzie Niemcy, i może wszystko zrobić w każdym momencie, to element presji, by dostać podaną na tacy certyfikację Nord Stream 2, to element szantażu - wyjaśnił.

. .

- Rosja skorzystała z tego, że słaba jest Europa i Ameryka. Administracja USA sama wyjęła sobie oręż z ręki, godząc się de facto na Nord Stream 2. W dosyć dużym rozgardiaszu jest polityka europejska - świeży rząd niemiecki, w kampanii wyborczej Francja, Polska wzięta w dwa ognie - presja rosyjsko-białoruska i brukselska. Rosja korzysta z tego momentu - stwierdził Jacek Saryusz-Wolski.

Posłuchaj
17:14 PR1_SD_2021_12_29-07-15-00_for_media.mp3 Jacek Saryusz-Wolski: Rosja czekała na mróz, na to, aż zamarznie ziemia, bo wtedy można dokonać inwazji ciężkim sprzętem, i skorzystała z tego, że słaba jest i Europa, i Ameryka (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł Prawa i Sprawiedliwości)

Data emisji: 29.12.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

"Boję się, że Ukraina zostanie poświęcona w imię interesów gospodarczych". Sawicki o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 09:02
– Europa nie powinna zapominać o historii, powinna z niej wyciągać wnioski. Boję się, że w tej chwili w imię interesów gospodarczych – przede wszystkim chodzi o Nord Stream 2 – Ukraina zostanie poświęcona – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narada w rosyjskim resorcie obrony. Tak napiętej atmosfery nie było tam od dawna

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 12:35
Ośrodek Studiów Wschodnich przeanalizował przebieg dorocznego Kolegium Ministerstwa Obrony Rosji. Według ekspertów, po raz pierwszy w najnowszej historii, odbywało się ono "w atmosferze groźby wybuchu regularnego konfliktu zbrojnego, a w przekazie główny nacisk położono na narastające napięcia z Zachodem".
rozwiń zwiń