Pożary kominów coraz częstszym problemem

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 10:56
Strażacy alarmują, że coraz większym problemem są pożary kominów. Wśród przyczyn najczęściej wymienia się palenie węglem czy drewnem o zbyt wysokiej wilgotności, a także spalanie odpadów i śmieci.
Pożary kominów to poważny problem
Pożary kominów to poważny problemFoto: Shutterstock
  • Palenie wilgotnym drewnem lub węglem, a także wrzucanie do pieców odpadków, to tylko część przyczyn pożarów kominów
  • Problem wciąż jest poważny, strażacy i kominiarze apelują o regularne czyszczenie i przeglądy
  • Warto pamiętać, że samodzielne czyszczenie komina może skończyć się źle. Dobrze poprosić o pomoc fachowców

Pożary kominów to zjawisko bardzo niebezpieczne. Opanowanie żywiołu każdorazowo sprawia strażakom ogromne problemy i stanowi zagrożenie dla mieszkańców i samej nieruchomości. - Tego typu pożar może się rozprzestrzenić zarówno na część poddasza, jak i na wnętrze - mówi młodszy kapitan Piotr Basara, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku.

Pożary kominów, wciąż niska świadomość Polaków

Najlepsza sytuacja występuje w budynkach wielorodzinnych. Tam o czyszczenie kominów dba najczęściej zarządca posesji. Niska świadomość występuje natomiast w przypadku osób zamieszkujących domki jednorodzinne. - Ludzie sami próbują dokonywać czyszczeń. Niestety nie wykonają tego tak fachowo jak zrobi to kominiarz - nie ma wątpliwości Mieszko Milawski z Krajowej Izby Kominiarzy. Niewłaściwe podejście do sprawy może skutkować pożarem sadzy, to zaś w konsekwencji może doprowadzić do tragedii: zatrucia ze skutkiem śmiertelnym.

Pożary kominów powodowane są odkładaniem się w przewodach substancji smolistych czy części materiałów spalanych w piecach. Grubsza warstwa powoduje, że stają się one palne. Najdrastyczniejszy przykład miał miejsce w Słupsku, gdzie stwierdzono pięć metrów zalania smołą. - Jeśli zastosujemy nieodpowiedniej jakości drewno, jeśli będziemy spalali je w zbyt niskiej temperaturze, jeśli będzie miało wilgotność powyżej 20 proc., jeśli nie wprowadzimy powietrza zewnętrznego to efektem będzie właśnie smoła w kominie - mówi gość "Sygnałów dnia". 


Posłuchaj
03:12 PR1_AAC 2021_12_29-06-48-46.mp3 Pożary kominów to wciąż duży problem. O czym powinniśmy pamiętać, by uniknąć zagrożenia? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Pożary kominów bywają różne

Przebieg pożaru może być różny. Od snopu iskier wydobywającego się nad kominem w części dachowej, do zapalenia się i huku wewnątrz przewodu. Groźnym skutkiem może być pęknięcie komina. - Wtedy sadza, dym mogą dostać się do wnętrza i zapalić przestrzenie poddasza czy dach - mówi kapitan Piotr Basara. W każdym takim przypadku należy wezwać Straż Pożarną, wygasić piec i opuścić dom. Specjaliści apelują również o serwisowanie kotłów, o regularny przegląd instalacji oraz o zakup czujki czadu, która kosztuje około stu złotych.

YouTube/Ochotnicza Straż Pożarna

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Karolina Rożej, Grzegorz Jankowski

Data emisji: 29.12.2021 

Godzina emisji: 6.48

mg

Czytaj także

Pożary lasów pod kontrolą. Powstał wynalazek, który z wyprzedzeniem poinformuje o pojawieniu się ognia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 23:47
Pożary lasów od teraz będą znane, zanim do nich dojdzie. To za sprawą  zespołu studentów prywatnego Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Chile, którzy wynaleźli system wczesnego sygnalizowania bezpośredniego zagrożenia wybuchem ognia. Wynalazek pozwoli wykrywać pożar z 12-minutowym wyprzedzeniem.
rozwiń zwiń