Fajerwerki w sylwestra. Jak używać ich rozsądnie i bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 11:52
Stoiska z fajerwerkami cieszą się przed sylwestrem dużą popularnością. Warto pamiętać, że każda petarda musi mieć instrukcję obsługi, oraz o tym, by fajerwerki kupować ją z legalnego źródła. Jak odpalać fajerwerki prawidłowo? 
Jak należy prawidłowo odpalać fajerwerki?
Jak należy prawidłowo odpalać fajerwerki? Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Wiele wypadków w noc sylwestrową 

Podczas sylwestrowego odpalania fajerwerków dochodzi do wielu wypadków. Główną przyczyną jest nieumiejętne używanie materiałów pirotechnicznych. Skutki zabaw fajerwerkami i petardami bywają opłakane, a na pomoc nie zawsze można liczyć. - Sporo zespołów nadal jest zajętych przy obsłudze epidemii i możliwości szpitali i ratownictwa medycznego zostały znacząco ograniczone - mówi dr Maciej Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej. - Do urazu często nie ma kto przyjechać i nie ma się kto zająć poszkodowanym - przestrzega. 

Jak podkreśla rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Pożarnej Krzysztof Batorski, tej nocy dochodzi do bardzo poważnych obrażeń ciała. - Ludzie tracą wzrok, części palców, a czasami całe dłonie. Często materiały pirotechniczne wystrzeliwane są bez odpowiedniego zabezpieczenia, niezgodnie z instrukcją - wyjaśnia. 


Posłuchaj
02:39 Jedynka/SD fajerwerki.mp3 Fajerwerki w sylwestra. Jak używać ich rozsądnie i bezpiecznie? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Problem z instrukcją 

Przed użyciem materiałów pirotechnicznych należy zapoznać się z treścią dołączonej do nich instrukcji. W tym roku Państwowa Inspekcja Handlowa nie skończyła kontroli, ale do tej pory zakwestionowała 40 proc. ulotek technicznych. - Warto uważnie czytać instrukcje, a najlepiej w ogóle zrezygnować z zabawy fajerwerkami - radzi Krzysztof Zatorski. - Jesteśmy w stanie w sposób godny świętować nadejście nowego roku i nie muszą temu towarzyszyć huk i efekty świetlne - dodaje. 


Bezpieczne fajerwerki  

Miasta rezygnują z pokazów fajerwerków 

Sylwestrowe fajerwerki od kilku lat stają się coraz rzadsze w dużych miastach, gdzie władze wycofują się z takiej formy witania nowego roku. Wśród nich są m.in. Warszawa i Gdańsk. Zamiast pokazu sztucznych ogni będzie pokaz laserów. - Przemawiają za tym przede wszystkim względy środowiskowe, związane ze zdrowiem zwierząt domowych i wolnożyjących - tłumaczy Monika Beuth-Lutyk, rzecznik warszawskiego ratusza. 

Zasady bezpieczeństwa 

Środki pirotechniczne mogą nabywać i odpalać jedynie osoby pełnoletnie. Nie wolno ich używać, będąc pod wpływem alkoholu, ani pozwalać na ich używanie dzieciom. Do użycia należy wybrać pozbawione przeszkód miejsce, tak aby nic nie mogło zakłócić lotu fajerwerków. - Z wyrobu nie może wysypywać się materiał, a jego obudowa nie może posiadać żadnych wad mechanicznych - wyjaśnia Agnieszka Kowalska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Nie wolno również pochylać się nad odpalonymi wyrobami, a jeżeli petarda nie zadziała, należy odczekać ok. 15 minut, zanim do niej podejdziemy. 


Sylwestrowa rakieta 

Czytaj również: 

***

W większości miast obowiązuje zakaz używania materiałów pirotechnicznych w przestrzeni publicznej. Lokalnie wyjątkowo są dozwolone w sylwestra i Nowy Rok.

***

Tytuł audycjiSygnały dnia 

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 29.12.2021 r. 

Godzina emisji: 7.48

ans 

Czytaj także

Jakie ograniczenia na sylwestra i Nowy Rok? Waldemar Kraska wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 11:52
Waldemar Kraska powiedział, że w sylwestra i Nowy Rok w imprezach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób niezaszczepionych przeciw COVID-19. O tę sprawę zapytali go senatorowie na posiedzeniu izby.
rozwiń zwiń