Polska przewodniczy OBWE. Przydacz: tematyka bezpieczeństwa będzie dominować

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 08:11
- Nasze priorytety co do polityki wschodniej się nie zmieniają, ale nasza rola w OBWE będzie polegała na doprowadzeniu do dialogu. Tematyka wokół Ukrainy będzie dominować - powiedział w "Sygnałach dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

1 stycznia Polska przejęła przewodnictwo w OBWE, czyli w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Kierownictwo naszego kraju w Organizacji przypada na szczególny okres, biorąc pod uwagę to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - kryzys migracyjny, a także koncentrację wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.

W "Sygnałach dnia" Marcin Przydacz powiedział, że "tematyka bezpieczeństwa będzie dominować na agendzie polskiego przewodnictwa" w OBWE.

Zaufanie dla Polski

Wiceszef resortu spraw zagranicznych zaznaczył, że Polsce zaufało kilkadziesiąt państw.

- OBWE to jest jedyna organizacja, która łączy Wschód z Zachodem. To jest organizacja, która skupia wszystkie państwa od Vancouver w Kanadzie do Władywostoku na Dalekim Wschodzie, łącznie z państwami Azji Centralnej, Kaukazu, ale także i Rosji - wytłumaczył. - Wszystkie te państwa na zasadzie konsensusu, jednomyślnie, wybrały Polskę na swoje przewodnictwo - dodał.

Zdaniem Marcina Przydacza "to pokazuje siłę polskiego stanowiska i polskiej dyplomacji".

Cele prezydencji Polski w OBWE

Jak wytłumaczył wiceminister MSZ "w naturalny sposób naszym priorytetem będzie tematyka bezpieczeństwa na wschód od naszych granic".

- Rola przewodnictwa w OBWE to jest swojego rodzaju mediacja, tworzenie platformy do dyskusji pomiędzy różnymi, często zwaśnionymi stronami - przyznał Marcin Przydacz.

Gość Katarzyny Gójskiej podkreślił, że "nasze priorytety co do polityki wschodniej się nie zmieniają".

. .

- Tematyka wokół Ukrainy będzie dominować, czyli kwestia Donbasu, ale także będziemy rozmawiać o Krymie, jeżeli Rosja jest gotowa do dyplomacji, a ciągle o tym mówi, że chce rozmawiać i ma pewne oczekiwania wobec Zachodu, to także świat zachodni ma oczekiwania wobec Rosji - przyznał.

Wśród celów prezydencji Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest także kwestia wychodzenia gospodarki z kryzysu po pandemii COVID-19.

Posłuchaj
24:03 Sygnały Dnia PR1 20220103 0715 Marcin Przydacz.mp3 Marcin Przydacz o prezydencji Polski w OBWE (Sygnały Dnia/Jedynka)

bf

Czytaj także

"Rosja chce rozniecić konflikt zbrojny w Donbasie". MSZ Ukrainy o naciskach na misję OBWE

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 17:45
- Nacisk na obserwatorów Specjalnej Misji Monitorującej OBWE w Doniecku to element rosyjskich starań, by zerwać porozumienia mińskie i rozniecić konflikt zbrojny - oświadczył rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ rozmawiał w Hadze o kryzysie migracyjnym. "Strona niderlandzka podzieliła nasze oceny"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 19:33
Podczas jednodniowej wizyty w Hadze wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz odbył konsultacje dotyczące polityki wschodniej i bezpieczeństwa z Thijsem van der Plasem, Dyrektorem Generalnym ds. politycznych w MSZ Królestwa Niderlandów. Jednym z tematów spotkania był kryzys na granicy polsko-białoruskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt OBWE. Szef MSZ spotkał się z Swiatłaną Cichanouską

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 19:37
Jak podaje resort spraw zagranicznych szef MSZ Zbigniew Rau odbył w Sztokholmie rozmowę z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską. Szef polskiej dyplomacji spotkał się też m.in. ze swoimi odpowiednikami z Uzbekistanu, Mołdawii, Gruzji i Armenii.
rozwiń zwiń