"Trend spadkowy zaczyna się odwracać". Min. Kraska o nowych danych na temat zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 08:54
- Jeżeli porównamy wyniki tydzień do tygodnia, to mamy wzrost o ponad 20 proc. - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował na antenie Programu 1 Polskiego Radia o 6 tysiącach 422 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 9 osób, które były zakażone koronawirusem.

Jak podkreślił wiceminister zdrowia, "jeżeli porównamy dzisiejsze wyniki tydzień do tygodnia, to jest to wzrost o ponad 20 proc.". - Wzrosty są widoczne od 3 dni, najpierw było 10 proc, później 11, dziś mamy już prawie 28 proc. - wskazał. - Widzimy więc, że pomimo tej niskiej liczby zakażeń, ten trend spadkowy zaczyna się odwracać - dodał.

Ocenił również, że dzisiejsze "9 zgonów to zgony świąteczne". - Na to, żeby widzieć efekt Nowego Roku, jest jeszcze za wcześnie, jednak okres od świąt jest wystarczający, aby odbijać się w ilości nowych zakażeń - zaznaczył. 

Jak dodał, "nasza mobilność, odwiedzanie rodzin, znajomych musi niestety dać efekt w postaci zwiększenia ilości nowych zakażeń". 

Omikron w Polsce

- Na dziś mamy potwierdzone i wpisane do rejestru 52 nowe przypadki wariantu omikron - powiedział Waldemar Kraska. - Jeśli proporcjonalnie porównamy to do wariantu delta, to szacujemy, że jest to 1,5 proc. wszystkich przypadków - wskazał.

- To może wydawać się niedużo, ale jego zakaźność i to, jak szybko rozprzestrzenia się w Europie Zachodniej, powinno budzić w nas niepokój - podkreślił i dodał, że "ten niepokój budzi".

. .

- Mamy przygotowane plany na ewentualne pojawienie się piątej fali, ponieważ wszystko wskazuje na to, że dość płynnie przejdziemy z czwartej fali w piątą - wskazał.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
19:03 Kraska Sygnały Dnia.mp3 Waldemar Kraska: okres od świąt jest wystarczający, aby odbijać się w ilości nowych zakażeń  (Jedynka/Sygnały Dnia)

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

GośćWaldemar Kraska (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 3.01.2022

Godzina emisji: 8.15

jb

Czytaj także

"Od początku IV fali zakaziło się 170 tys. dzieci". Adam Niedzielski apeluje o szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 12:18
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że "od początku czwartej fali pandemii COVID-19, koronawirusem zakaziło się w Polsce 170 tys. dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat". - 3 tys. trafiło do szpitala - podał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co ze szczepieniami dla najmłodszych? Resort zdrowia podał nowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 11:11
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, na szczepienie przeciw COVID-19 zapisano 304 tys. dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Szczepienia w pierwszej dawce podano 208 tys. najmłodszych osób.
rozwiń zwiń